ANASAYFA

HOPA TÜNELİ PROJESİ

Hopa tüneli projesi, uzun zaman önce projelendirilen, her seçim döneminde gündeme getirilen fakat seçimlerden sonra unutulan bir projedir. Hem dış ticaret ve hem de il ekonomisine önemli katkılar sağlayacak olan Hopa limanı ve Sarp sınır kapısını Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine bağlayacak olan Hopa tünelinin biran önce projelendirilip tamamlanması elzemdir.

Çoruh vadisinin güneyinde yer alan Balıklı dağı, Cankurtaran geçidi ile geçit verir. Hopa'dan güneye doğru tırmanırken 690 metre rakımlı Cankurtaran geçidinden Borçka'ya, sonra da Çoruh vadisine kadar görülen manzara muhteşemdir. Fakat kışın yaşanan yoğun kar yağışı, sis, buzlanma virajlı yollara sahip geçitte ulaşıma engel olmaktadır. İnşa edilecek tünelle Hopa-Artvin yolu, 15 km kısalacağı gibi kışın zor doğa koşullarında vatandaşların bu geçitte mahsur kalmaları da önlenecektir.

Doğu Karadeniz Bölgesini, Doğu Anadolu Bölgesine bağlayan Hopa-Cankurtaran geçidine yapılması planlanan tünelin biran evvel somut adımlar atılarak başlatılıp bitirilmesi gerekmektedir. Bu projenin Artvin’in kalkınmasında hayati önem taşıdığı ve 1960 lı yıllardan beri gelen her hükümet döneminde gündeme geldiği fakat Trabzon ilinin siyasi ve bürokratik ağırlığından dolayı askıya alındığı bilinen bir gerçektir. Trabzon’un bu projeyi engellemesi ise; Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan ulaşımın Zigana geçidi ile sağlanmasını istemesinden kaynaklanmaktadır. Böylece Trabzon’un ekonomik işlevselliği devam edecektir.

Hopa tüneli, Karadeniz sahil yolunun tamamlayıcı bir unsuru olarak görülmelidir. Artvin'i Karadeniz'e açmak için bu tünel mutlaka yapılmalıdır. Hopa-Batum arasındaki 33 km demiryolu projesi ile birlikte tünelin tamamlanması, hem bölgeye, hem de Artvin’e büyük bir katkı sağlayacaktır. Karadeniz sahil yolunun ve Batum havaalanının hizmete açılması Artvin ekonomisinin iyileştirilmesi için olumlu olmuştur. Fakat Artvin ve Artvinliler açısından bakıldığında Hopa tünelinin de tamamlayıcı proje olarak görülmesi gerekir. Hopa tüneli yapılmadığı sürece Artvinlilerin, Karadeniz sahil yolu ve Batum havaalanı imkânlarına ulaşma güçlüğü devam edeceği gibi, Hopa limanı hinterlandı karayolu ulaşım çilesi sürecektir.

Yapılan araştırmalara göre; Hopa tüneli konusunda önemli gelişmelerin olduğu, yapılması planlanan tünel kapsamında 5.500 metrelik projenin kabul edilmesinin beklendiği ve 2008 yılı yatırım planına konulmasının düşünüldüğü öğrenildi.                                                                                                                                                              LAZURİ