ANASAYFA

ROMANYA'NIN OTURUM KANUNU DEĞİŞTİ

Romanya hükümeti, Shgengen ülkelerine uyum çerçevesinde yabancılar kanununu değiştirdi. Romanya Parlamentosu’nda kabul edilen ve 26 Mart tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kanun; Romanya’ya turistik seyahatleri zorlaştırırken, halen ülkede faaliyet gösteren yabancıların oturum şartlarında önemli değişiklikler öngörüyor.

Yeni kanuna göre uzun süreli vize, şirket yöneticilerine ya da idareci konumunda bulunan yabancı vatandaşlara, sadece Romen Yabancı Yatırımlar Ajansı’nın (ARİS) onayı ile verilecek. Romen Yabancı Yatırımlar Ajansı’nın arayacağı en önemli maddeler; firmanın bulunduğu yer, hedeflediği ticari hizmet süreci, sermaye gücü için gerekli ihtiyaçlar, ticari çalışmalar sürecinde firmanın bir ticari planı kabul ettirmesi olarak sıralandı. Ayrıca yabancı firmanın, gerekli maddi fonlara sahip olduğunu ispatlaması ve bunu da Romanya’daki herhangi bir bankaya şahıslar için en az 100 bin Euro ve limitet şirketler en az 75 bin Euro yatırdığına dair banka dekontunu ispatlaması gerekiyor.

Romanya’da ticari faaliyetlerde bulunup ARİS’e ibraz ettiği taahhütlerini yerine getirmeyenlere uzun süreli vize verilmeyecek. Bu durumda olan işadamlarına eleman vizesi alma yolu da kapatılıyor. Süresiz oturumlarda fazla bir değişiklik yapılmadı. Buna göre, Romen kökenli yabancılara, Romanya’da doğmuş yabancılara, ülkede bulunmaları devletin menfaatine olan yabancılara ve ana-babası süresiz oturum hakkına sahip reşit olmayan çocuklara süresiz oturum hakkı verilebilecek.

En az 1 milyon Euro değerinde ya da 100 çalışana tam mesai iş verdiğini ispatlayan yabancı vatandaşlara, 5 yıldan fazla Romanya’da bulunmalarına gerek kalmadan süresiz oturum verilebilecek. Kanuna göre, bundan daha kısa süreli turistik geziler için Romanya’ya gelmek isteyen yabancı vatandaşlar kaldığı her gün için belirlenen parayı ispatlamak zorunda. Romen konsolosluklarının vize başvurusunu reddettiği yabancıların karara itiraz hakkı bulunmuyor.

Romen vatandaşların aile fertlerinden olan yabancı vatandaşların uzun oturum süresi, Romanya’nın diplomatik kurumlar ve konsolosluk dairelerinden, konsolosluk vergilerini ödemeden veriliyor. Süresiz oturum hakkına sahip yabancı vatandaşlar, Romanya sınırları içinde, aynen Romen vatandaşları gibi, oturdukları yeri ve şehri, yabancı polis yetkilisine bildirmeden değişiklik yapabiliyor.                                                                                                                                                              LAZURİ