ANASAYFA

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

Ünlü şair Sunay Akın, İstanbul’da oyuncak müzesi açtı. Sunay Akın, bir oyuncak müzesini ilk kez, on beş yıl önce gittiği Almanya’da görmüş. Bu müzeden etkilenen Sunay Akın, Türkiye’de de böyle bir müze kurmaya karar vermiş. Berlin’de, bir antikacıdan oyuncak bir at satın almış ve kendisini de bu atın süvarisi sayıp yola koyulmuş.

“İstanbul Oyuncak Müzesi” adını taşıyan müzesini Göztepe semtinde bir köşkte kurdu ünlü şair. 500 metre karelik bir alanda yaklaşık iki bin oyuncak sergileniyor. Oyuncakların sergilendiği bölümler aynı bir tiyatro sahnesi gibi. Müzede yetmiş kişilik bir toplantı ve gösteri salonu da var.

Sunay Akın, müzede sergilenen bu oyuncakları yurt içi ve dışından topladı. En eski oyuncak 1817 tarihli, Fransa’da yapılmış oyuncak bir keman. 1820’de Amerika’da yapılmış bir oyuncak bebek de var müzede. Çocukluğunu hatırlamak ve yaşamak, çocuklarına ve yeğenlerine çocukluğunun oyuncaklarını göstermek isteyen anne ve babalar, amca ve halalar için bir masal diyarı bu müze.

Kurslar ve çeşitli sergiler düzenlenen İstanbul Oyuncak Müzesinin internette bir de sitesi var: "istanbuloyuncakmuzesi.com". Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç, Hafta içi: 09:30- 18:00, Cumartesi-Pazar 09:30- 19:00                                                                                                                                                              LAZURİ