ANASAYFA

BİR FİLM: "PROPAGANDA"

Hisli Hisar kasabasındayız. 1940’ların sonu. İki ülke arasında bölünen bir kasabanın hikâyesi “Propaganda”. Aynı dili konuşan insanlar iki ayrı ülkenin vatandaşıdır. Önceleri, eskiden olduğu gibi yaşanır. Kasaba içinde bir yerden diğerine, yani bir ülkeden diğerine gitmek- gelmek sorun değildir. Ancak sınır telleri, kasabayı artık tamamen ikiye böler. Gümrük Muhafaza Müdürlüğü de kurulur. Artık bir taraftan diğerine gitmek için insanların pasaportunun olması gerekir.

Mehdi, Hisli Hisarlıdır. Ankara’da okur. Üniformalı bir bürokrat olur. Kasabasına Gümrük Muhafaza Müdürü olarak döner. Çocukluk arkadaşı Rahim, diğer ülkenin vatandaşıdır artık. Yüzyıllardır birlikte yaşayan bir halkın hayatı alt üst olur. Bu dikenli teller; toplumsal hayatı, ticareti, dostluğu, aşkı engeller. Ancak insanlar direnirler. İşin en ilginç yanı, Gümrük Müdürü Mehdi’nin oğlu Adem ile öteki yarının vatandaşı Rahim'in kızı Filiz birbirlerini severler. Evlenmek isterler. Ama sınır çizgisi büyük bir engeldir.

Yönetmen: Sinan Çetin; Senaryo: Sinan Çetin, Gülin Tokat; Görüntü yönetmeni: Rebekka Haas; Müzik: Sezen Aksu; Oyuncular: Kemal Sunal, Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Rafet El Roman, Meral Orhonsay, Ali Sunal, Sinan Çetin; Yapım yılı: 1999; Yapım şirketi: Plato Film.                                                                                                                                                              LAZURİ