M3XULİŞ P'EK'MEZİ

M3xuli patxatginonan do tude kodibğaş k'ule t'ik'inapeten k'orobatginonan. Eya oxorişa muğatginonan, k'ai xeşa 3'k'ariten çxatginonan.

Emuş k'ule didi ç'uk'epe dodgatginonan. Xamitenti m3xulepe filatginonan. Mu şeni ki ofilatginonan, am dulya va qvat na m3xuli va muyigiben. Ofilu, eşo dikot otxo nafile ok'vatumu ren. Ek'ule, ç'uk'epes fileri m3xulepe dolobğatginonan. Xoloti gale daçxiri ok'ogzatginonan. Gamorgva muşis kva gedgatginonan. Em kvaş jinti ginz'e dişka gedgit na meti k'ai iqven. Ç'uk'işi jin muşis 3'k'ari gebatginonan do k'ai xeşa xarxaleri xarxaleri dogibatginonan. M3xuli digibaş k'ule giğatginonan do dodgatginonan. Doloxeni loqa gami t'aşakis (inç'ora t'aşakis) 3'iratginonan. Loqa 3'k'ari kogamaxtaşi m3xulepeti mexvatginonan gale.

Ek'ule xolo em daçxiriş jin t'ava gedgatginonan. Na gaman3'irit loqa, t'avas gebatginonan. Uk'açxeti artneri daçxiris gedgatginonan mara ç'it'a ç'it'a gelubatginonan. Eşopeten dogibatginonan do ç'it'a ç'it'a op'ecanus gyoç'k'aşi k'irza oktatginonan ki va gyaç'vas. P'ek'mezi dip'ecanaşi xolo angepes dolobğatginonan.

ARMUT PEKMEZİ

Armudu silkeleyeceksiniz ve aşağı döküldükten sonra sepetlerle toplayacaksınız. Onları eve götüreceksiniz ve iyice suda yıkayacaksınız.

Ondan sonra büyük kazanlara dolduracaksınız. Bıçakla armudu dilimleyeceksiniz. Dilimlemezseniz armut iyice pişmez. Dilimlemeyi dikine ve dört dilim olarak yapacaksınız. Sonra kazana dilimlenmiş armutları dolduracaksınız. Yine dışarıda ateş yakacaksınız. Yanlarına taş koyacaksınız. Taşın yanlarına uzun odun koyarsanız ateş daha iyi yanar. Kazana su ilave edeceksiniz ve iyice fokur fokur kaynatacaksınız. Armut piştikten sonra kazanı indireceksiniz. Armudun içindeki şerbet çıkana kadar süzeceksiniz. Tatlı şerbet çıkınca armutları dışarı dökeceksiniz.

Sonra yine ateşin üstüne tavayı koyacaksınız. Süzdüğünüz şerbeti tavaya dökeceksiniz. Sonra da ateşe koyacaksınız fakat şerbeti ağır ağır dökeceksiniz. Böylelikle kaynatacaksınız ve yavaş yavaş kalınlaşmaya başlayınca tahta kaşıkla karıştıracaksınız ki altına yapışmasın. Pekmez kıvamına gelince kaplara dolduracaksınız.

 
© 2006 kolkhoba.org