QOMURİŞ K'A3'AXURİ

İpti fara qomuri patxatginonan. Ok'uleti qomuri k'orobatginonan. 3'k'aritenti k'aixeşa çxatginonan. Emuş k'ule didi ç'uk'epes dolobğatginonan do ar ç'it'a 3'k'ari ek'ubatginonan. Galeti k'aixeşa daçxiri ok'ogzatginonan. Daçxiris xolos sum k'elen kva gedgatginonan. Uk'açxeti gyoç'k'atginonan qomuriş ogibus.

Qomuri digibuş k'ule tude giğatginonan, mu şeni ki qomuriş okiru şeni. Dokiruş k'ule qomuriş 3'k'ari go3'un3'iratginonan. Mogiberi qomurepeti mexvaginonan. Eti beziş ç'uvaliten go3'on3'iratginonan do artneri daçxiriş jin t'ava gedgatginonan. E na gaman3'irit qomuriş 3'k'ari t'avas gebatginonan do k'aixeşa işira şakis dogibatginonan. K'ai ip'ecanasen, oxoktatginonan do emuş k'ule diçodaşi k'abepes dolobğatginonan.

ERİK MARMELATI

Önce eriği silkeleyeceksiniz. Sonra da erikleri toplayacaksınız. Suda iyice yıkayacaksınız. Ondan sonra büyük kazanlara dolduracaksınız ve biraz su katacaksınız. Dışarıda güzel bir ateş yakacaksınız. Ateşin etrafına üç taraftan taş koyacaksınız. Sonra da eriği kaynatmaya başlayacaksınız.

Erik piştikten sonra soğuması için aşağı indireceksiniz. Soğuduktan sonra suyunu süzeceksiniz. Erik posalarını atacaksınız. Bez çuvalla süzeceksiniz ve aynı ateşin üzerine tava koyacaksınız. Süzdüğünüz eriğin suyunu tavaya dökeceksiniz ve iyice fokurdayana kadar pişireceksiniz. İyice kalınlaşması için karıştıracaksınız ve ondan sonra kaplara dolduracaksınız.

 
© 2006 kolkhoba.org