ANASAYFA

TÜRKİYE VE GÜRCÜSTAN VİZELERİ KALDIRDI

Türkiye ve Gürcüstan karşılıklı olarak vatandaşlarına vize uygulamasına son verdiler. Bundan sonra iki ülke vatandaşları, birbirlerine 90 güne kadar gidip gelmek için vize almayacaklar. Türkiye’de konuya ilişkin 2006/9939 numaralı anlaşma, 26 Ocak 2006 tarihli ve 26061 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. Türkiye ve Gürcüstan Cumhuriyetleri Hükümetleri arasında yapılan anlaşma ile iki ülkenin kültürel, ekonomik, turistik ve ticari alanlardaki ilişkileri daha da gelişecek.

Bundan önce iki ülke arasında seyahat edenler, 15 gün için 15 Amerikan doları veriyorlardı ve öyle gidip geliyorlardı. Hudut kapılarında bir taraftan diğer tarafa gidip gelmek çok eziyetli oluyordu.

Bundan sonra diğer ülkeye gidecek yolcular, 90 gün için vize almayacaklar ve bu süre zarfında kalma hakkına sahip olacaklar. Fakat bu süreden uzun kalmak isteyenler, önceki kanun hükümlerine tabi olacaklar. İki ülke arasında yapılan anlaşma ile, özel vize harçları 50 Amerikan doları olarak belirlendi fakat bu ücret iki tarafın rızası ile değiştirilebilecek.                                                                                                                                                              LAZURİ