ANASAYFA

YURT DIŞINA ÇIKARKEN HARÇ MI ÖDENİR?

29 Haziran 2001 tarihli ve 24460 numaralı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yurt Dışına Çıkışlarda Harç Alınmasına Dair Kanun” isimli ve 4705 sayılı kanunun istisna hükmü değiştirildi.

28 Mart 2006 tarihli ve 26122 numaralı Resmi Gazete’de yayımlanan sirkülerle; komşu ülkelere yapılan günlük seyahatlar için de harç alınacak.

Fakat bundan önce bu kanunun “n” bendi ile; “Kara yolu, demir yolu veya ticari amaçla sefer yapan deniz taşıtları ile günü birlik sınır komşusu ülkelere seyahat edenlerden yurt dışına çıkış harcının alınmayacağı ve kara ve demir yolu ile seyahat edenlerin bir gece dışarıda konaklayabilecekleri, dini bayramlarda da bu sürenin 72 saat olarak uygulanacağı” hükme bağlanmıştı.

Şimdi hüküm yine değiştirildi ve 29 Mart 2006 tarihinden itibaren yurt dışı çıkışlarından harç alınmaya başlandı. Harç muafiyeti maddesi şöyle değiştirildi: “ Dini bayramlarda sınır komşusu ülkelere 3 günü geçmemek üzere seyahat edenler”.

Gürcüstan vize aramıyor ve 15 Amerikan doları ödemekten kurtulduk diye sevinen insanlar şimdi, yurt dışına çıkmak için 70 lira yani 55 Amerikan dolarını nasıl vereceğiz diye kızgın ve şaşkın halde düşünüyorlar.                                                                                                                                                              LAZURİ