ANASAYFA

KAÇKARLARDA HELİSKY KEYFİ

Helisky (Helikopterli kayak), kayakçıların helikopterle dağların zirvelerine çıkıp oradan atlayarak kaydıkları bir spor türüdür. Helisky, dünyada Kanada, Alaska, Kafkaslar ve Himalayalardan sonra Türkiye'de ilk kez Kaçkar dağlarında yapılıyor. Kaçkar dağlarında geniş bir bölgede yapılan etkinlik sırasında 3.900 metre yüksekliğe kadar çıkılıyor. Bu sporun en önemli özelliği, kayak merkezinden ve kayak pistinden uzakta, bakir dağlarda, tabiatla iç içe bol karın üstünde yapılmasıdır.

Dünyadaki Helisky tutkunlarının yeni mekânı Kaçkar dağları. Türkiye'de ilk kez 2005 yılında Kaçkar dağlarında yapılan Helisky organizasyonunun bu yıl üçüncüsü gerçekleştiriliyor. Üçüncüsü yapılan organizasyona bu yıl ilginin bir hayli fazla olacağı bildirildi. Ocak ayında başlayıp Şubat ve Mart aylarında devam eden etkinliklere, 2005 yılında dünyanın değişik ülkelerinden 60'a yakın kayak tutkunu katılmıştı. Organizasyona 2006 yılında ise 250 civarında Helisky tutkunun katılmıştı. Bu sayının bu yıl Mart ayı sonuna kadar 600 civarında olacağı organizatörler tarafından açıklandı. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen profesyonel kayakçılar, Kaçkar dağları için “adeta bir cennet” tanımlaması yapıyor.

Helisky konusunda dünya çapında tecrübeye sahip İsviçreli, Fransız ve İtalyan dağ rehberleri, İsviçreli pilotlar eşliğinde ve helisky sporuna uyarlanmış özel bir helikopterle, Ayder yaylasında konaklayan helisky tutkunları, gruplar halinde alınarak Kaçkar dağlarının kayak yapmaya elverişli bölgelerine bırakılıyor. Kaçkarların doğal güzellikleri arasında yaklaşık 3 metre kalınlığındaki kar üzerinde saatlerce kayan turistler, daha sonra tekrar helikopterle Ayder'e indiriliyor. Helisky tutkunları, Türkiye'yi tercih etmelerindeki en önemli etkenin Avrupa'ya olan yakınlığı ve Kaçkar dağlarının bu spor için son derece elverişli olması ve bölgenin doğal güzelliği olduğunu söylüyor.                                                                                                                                                              LAZURİ