ANASAYFA

PAPONİ: LAZ MUTFAĞI ARAŞTIRMASI

Paluri Arzu Kal tarafından uzun araştırmalar sonucunda hazırlanan “Paponi Laz Yemekleri ve Yemek Kültürü” adlı kitap 2006 yılında yayınlandı. Laz tarihi, dili ve kültürüne birçok eser kazandıran Chiviyazıları Yayınevinin Mjora dizisinden yayınlanan kitap, alanında ilk olma özelliği taşıyor. Lazca-Türkçe-İngilizce olarak hazırlanan kitabın Lazca redaksiyonu İsmail Bucaklişi, İngilizce çevirileri Eylem Bostancı tarafından yapılmış.

Geleneksel Laz yemeklerinin özgün şekli ve anlaşılır bir dille anlatıldığı kitapta ayrıca Laz kültürünü ve coğrafyasını tanıma imkanı da sunuyor. Kitabın başında, Lazların tarihi, Lazca, coğrafya ve bitki örtüsü, mutfak eşyaları ve Laz yemek kültürüne ilişkin makaleler yer alıyor. Işıklı, Hopa, Fındıklı, Çamlıhemşin, Tunca, Çayırdüzü, Ardeşen'de derlenen yemekler; çorbalar, ekmekler, tavalamalar, pilavlar ve makarnalar, ana yemekler, tatlılar, yeniler olmak üzere yedi yemek kategorisinde sunuluyor. 320 sayfadan oluşan ve toplam 122 yemeğin bulunduğu kitapta 105 adet geleneksel Laz yemeği, 17 adet yazarın yörede kullanılan malzemelerle yarattığı kendi tarifleri yer alıyor. Yemek tariflerinin yanı sıra yörede kullanılan malzemelerin özellikleri, yemeklerin ne ile yeneceği, hikayesi olan yemekler, kullanılan eski mutfak eşyaları orijinal fotoğrafları ile birlikte anlatılıyor.

Edinme telefonu: 0216 414 91 13                                                                                                                                                              LAZURİ