ANASAYFA

MALCOLM X, YOLUN DEVAM EDİYOR!

Amerika da Kuzey-Güney savaşından sonra en önemli olay, şüphesiz Müslümanlıktır. Müslümanlık denilince de akla ilk gelen Malcolm X’ tir. Malcolm X, sadece bir Müslüman değil; mensubu bulunduğu toplumun yani Amerikalı siyahların sorunlarının tercümanı olarak kalacaktır hafızalarımızda. Kuşatma ve baskı altındaki bu talihsiz fakat gururlu toplumun mensubuydu Malcolm X. Amerikalı siyahların büyük kısmı Hıristiyandı ve çoğu da köle olarak yaşıyordu. Bahsettiğimiz kölelik sosyal hakları elinden alınan, derisinin rengiyle aşağılanan ve Amerikalı beyazların sömürgesi haline gelen kölelikti.

Gerçek adı Malcolm Little olan Malcolm X, 19 Mayıs 1925’te Nebraska eyaletinin Omaha şehrinde dünyaya geldi. Babası bir Baptist Hıristiyan vaizdi. Vaazlarında, siyahların Afrika’ya geri dönmesi gerektiği görüşünü anlattığı için tehditler alıyordu. Babasının tebliğine devam etmesi üzerine 4 yaşında iken evleri yakılır, babası dövülerek öldürülür ve sekiz kardeşi ile birlikte yetim kalır. Büyük bir çöküntüye uğrayan annesi çocuklarının geçindirmek için olağanüstü bir çaba harcar. Fakat bu çabası yeterli olmaz ve sonunda Malcolm X, kardeşleri ile birlikte evlatlık olarak ailelere verilir.

Evlatlık olarak verildiği evde durumu iyi olmasına rağmen Malcolm X, okulda yaptığı yaramazlıklar sonucu atıldı ve ıslah evine konuldu. Sekizinci sınıfa kadar ıslah evinde kalan Malcolm X, sene sonunda Boston’daki ablasının yanına yerleşti. Boston’da çeşitli işlerde çalışan Malcolm X bu şehirde, esrar, eroin, alkol gibi kötü alışkanlıklar edindi. Gençliği siyahların mekânı olan Newyork’un Harlem semtinde geçti. Esrarlı sigara satarak iyi para kazanıyordu. Sonra ani bir kararla esrar satma işini de bıraktı. Psikoloğa yaptığı deli numarası sonucu askerlikten muaf tutuldu. Boston’da çete kurup hırsızlık yapmaya başladı. 1946 yılında 21 yaşında iken yakalanıp eyalet hapishanesine konuldu. Birçok hapishane değiştiren Malcolm X, Norlfolk hapishanesinde kitap okumaya ve araştırmaya başlar. Bütün doğu ve batı felsefesini okur.

1952 yılında hapisten çıkan Malcolm X, hapiste iken sürekli mektuplaştığı Eljah Muhammed’in önderlik ettiği Nation of İslam (İslam Milleti) örgütüne girdi. Detroit’te bulunan kardeşinin evine yerleşen Malcolm X, İslami bir yaşantıyı benimseyip namaz kılmaya başladı. Fakat o dönemde siyahlara karşı uygulanan ayırımcı politikalar onu ırkçı bir çizgiye soktu. Mensubu bulunduğu cemaatin çizgisi de tamamıyla beyaz Amerikalılara düşmandı. Malcolm X, İslam Milleti’nin toplantılarını ve propaganda çalışmalarını yürüttü. Malcolm X, konuşmalarında daha çok siyahlara yapılan işkencelerden bahsediyordu. Böylece, bir tepki olarak Malcolm X’in konuşmaları ile cemaata katılım çoğalıyordu. Bir yıl sonra başarılarından dolayı, Eljah Muhammed Malcolm X’ i Newyork’u teşkilatlandırması için görevlendirdi.

Malcolm X, Newyork’ta Müslüman bir hemşire olan Betty X ile evlendi. Yoğun olarak tebliğ faaliyetlerine devam eden Malcolm X sayesinde cemaate her geçen gün ilgi arttı. Radyo ve televizyon programlarına katılarak, üniversite kampüslerinde konuşmalar yaparak, siyah Müslümanların Amerika gündemini meşgul etmelerini sağladı. Zamanla Eljah Muhammed’in gerçek yüzünü ve gayri İslami düşüncelerini öğrenen Malcolm X, 1964 yılında onunla yollarını ayırdı. Kardeşinden borç alarak Mısır üzerinden hacı olmak üzere Mekke’ye gitti. Hac esnasında tanık olduğu, ırkların ve renklerin kardeşliği manzarasından çok etkilenen Malcolm X, artık ırkçı bir Müslüman olmadığını beyan ederek ismini “El-hac Malik El-şahbaz” olarak değiştirir. Mekke’de gerçek Müslümanlığı öğrenen Malcolm X, Amerika’ya döndüğünde, basına ırkçılığı bıraktığını, “Amerikan İslam Misyonu” adında yeni bir örgüt kurduğunu, beyazların bu örgüte katılabileceklerini açıkladı.

İslam dini, belki de ilk olarak, Amerikan basınında evrensel ve geniş boyutlarda yer buldu. Irkçılığı bırakması Eljah Muhammed ve çeşitli siyah kuruluşlar tarafından doğru bulunmadı. Malcolm X, artık birçok tehditler almaya başlamıştı. Yaşadığı her günü ödünç alıyor gibiydi. Nereye gitse takip ediliyordu. Etrafındaki kişilere artık kendi sonunun geldiğini söylemekten çekinmiyordu. Ailesi bir yerde, kendisi de güvenliği için değişik otellerde kalıyordu. Malcolm X, hayatını mensubu bulunduğu toplumun haklarını elde etmek, bundan daha da ötesi bu toplumu gerçek kimliğine kavuşturmaya adamıştı. Belki siyah toplum olarak bütün eşyalarını, tekrar bir gemiye yükleyip Afrika’ya dönemezlerdi ama kültürleriyle, dinleriyle, dilleriyle bir de özgürlükleriyle Afrikalı olabilirlerdi. Tahrip edilmiş Hıristiyanlık onlara iki dünyayı da cehennem yapmıştı ne yazık ki... En son ve en mükemmel din olan İslamiyet ancak bu toplumun her iki dünyada saadetini sağlayabilirdi. Malcolm X, bu gerçekleri anlatabilmek için çalıştı. Kısa sürede Amerika’daki en büyük İslâm cemaati haline geldi. Diplomaları devlet tarafından tanınan okullar açtılar, Kur’an ve Arapça eğitimi sağladılar.

21 Şubat 1965 Pazar günü, hayatını adamış olduğu toplum için konferans verirken, uğradığı bir suikast sonucu eşi ve dört çocuğunun gözleri önünde şehit edildi. 12 yıl boyunca sadece karın tokluğuna, hiçbir maaş talep etmeden durmak bilmeyen bir enerjiyle çalışan Malcolm X’ in bedeni, failleri günümüzde de bulunmayan kişilerce 16 kurşunla delik deşik edilmişti. Ruhun şad olsun Malcolm X, yolun devam ediyor…

Diğer taraftan Nation of İslam örgütünün başına Eljah Muhammet’in yerine Louis Farrakhan geçti. Örgüt milliyetçi çizgisini günümüze dek sürdürmektedir. Amerika’da bu gün yaklaşık 8 milyon Müslüman yaşamaktadır. 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra 2 ay gibi kısa bir sürede 50.000 Amerikan vatandaşı Müslüman oldu. Daha önceleri ise yılda 25.000 Amerikalı, Müslüman oluyordu. Yapılan araştırmalarda öyle gözüküyor ki, birçok Amerikalı Müslüman olacak; çünkü Amerikalılar daha gerçek İslâm ile yüz yüze gelmediler. İslâm gündeme geldikçe ilgi artıyor. Amerikalı Müslümanların çoğunu Ortadoğulu ve Afrikalı Müslümanlar oluşturmaktadır. Malcolm X' in hayatı yönetmenliğini Spike Lee'nin yaptığı ve kendisini Denzel Washington'un canlandırdığı 1992 yapımı bir sinema filmine konu olmuştur.                                                                                                                                                              LAZURİ