ANASAYFA

İKİNCİ CUMHURBAŞKANI: İSMET İNÖNÜ

1884’de İzmir'de doğdu. İlk ve ortaokulu Sivas'ta tamamladı. Bir yıl Sivas Mülkiye İdadisinde okudu. 1897’de İstanbul'daki Mühendishane İdadisine gitti. 1901'de Mühendishane-i Berri-i Hümayuna girdi. Bu okulu 1903'te topçu teğmeni rütbesiyle bitirdi. 1906'da Erkân-ı Harbiye Mektebini birincilikle bitirdi. Kurmay yüzbaşı rütbesiyle Edirne'deki 2. Ordu'nun 8. Alayında bölük komutanı oldu. Hareket Ordusunda görev aldı.

1910- 1913 yılları arasında Yemen isyanının bastırılması katıldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkas cephesinde komutan oldu. Suriye cephesinde savaştı. 23 Nisan 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisine Edirne milletvekili olarak katıldı. 3 Mayıs'ta İcra Vekilleri Heyetinde Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Vekili oldu. Albay İsmet Bey, milletvekili ve bakan olmasına rağmen, Garp Cephesi Komutanlığı görevine getirildi. Çerkes Ethem ve isyanların bastırılmasında rol oynadı. Ocak ve Nisan 1921'de 1. ve 2. İnönü savaşlarında düşmanı durdurdu. Tuğgeneral oldu.

Mudanya ateşkes toplantısında Büyük Millet Meclisini temsil etti. Lozan Konferansına Dışişleri Bakanı ve heyet başkanı olarak katıldı. Lozan Antlaşmasını imzaladı. 1923- 1924 yıllarında ilk hükümette Başbakan oldu. 1938’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı seçildi. CHP’in de Genel Başkanıydı. “Milli Şef” oldu. Ülkenin iktidarını elinde tutuyordu. Bu dönem, “Milli Şef Faşizmi” olarak da anılır.

1950 genel seçimlerinde başkanı olduğu CHP ağır bir yenilgiye uğradı. 1960’a kadar ana muhalefet partisi Genel Başkanı olarak siyasî yaşamına devam etti. 27 Mayıs askeri darbesinden sonra Kurucu Meclis üyesi seçildi. 10 Kasım 1961’de Başbakan oldu. 1972'ye kadar mecliste görev yaptı. Parti Genel Başkanı olarak parti tarafından Bülent Ecevit seçilince, milletvekilliğinden istifa etti. 25 Aralık 1973'de öldü. 1916’da Mevhibe Hanım'la evlenen İsmet İnönü üç çocuk babasıydı. İsmet İnönü’nün “Hatıralar” (iki cilt) adlı kitabı vardır.                                                                                                                                                              LAZURİ