ANASAYFA

KULUÇKA ASALAĞI GUGUK KUŞU

Guguk kuşu, gugukgiller (cuculidae) familyasındandır. Uzun ve sivri kanatları ve uzun kuyruğu vardır. İyi uçar. Eski ve Yeni Dünya kıtalarında orman veya diğer yerlerde yaşar. Göçmen olan guguk kuşları da vardır. Dişi guguk kuşu, gücünün yettiği bir kuşun yuvasını gözetler. Kısa bir süre de olsa, bu kuşun yuvasından ayrıldığını gören guguk, yuvaya konar. Bu yuvadaki yumurtalardan birini yer. Onun yerine kendi yumurtasını yumurtlar. Guguk kuşunun yavrusu 12 gün sonra ve genellikle de üvey kardeşlerinden önce doğar. İlk dört gün gözleri kapalıdır. Ama akrobatik hareketlerle üvey kardeşlerini yuvadan atar. Üç hafta geçince, üvey annesinden daha büyük olur. Altı hafta kadar burada beslenir. Sonra da yuvayı yıkar. Eş aramaya çıkar. Göçmen guguk kuşu, içgüdü ile yüzlerce kilometre uçar. Büyüklerin yanına ulaşır.

Guguk kuşlarının hepsi kuluçka asalağı değildir. Asalaklar çoğunlukla Eski Dünyada yaşar. Guguk kuşunun vücudu büyüktür. Ancak yumurtası küçük olur. Gerektiği zamanlar; guguk kuşu, yumurtasını boğazında taşıyabilir. Yumurtasının rengi ve büyüklüğü de, yuva sahibi kuşunki gibidir. Ev sahibi kuş, çoğu zaman guguk kuşunun yumurtasını, kendi yumurtası zanneder. Guguk kuşu, bazen yumurtasını bıraktığı yuvayı denetler. Yuva sahibi kuş, yırtıcı bir kuş tarafından avlanırsa, yumurtasını hemen oradan alır. Başka bir yuvaya bırakır. Bunun dışındaki sebeplerle de bozulan yuvadan, kendi yumurtasını alır. Güvenli bir yuvaya bırakır.

Yeni Dünyada yaşayan guguk kuşu, çoğunlukla yuvasını kendi yapar. Yavrularına da kendi bakar. Rengi yaşadığı ortama uygundur. Böylece kendisini iyi gizler. Sesiyle nerede olduğunu belli eder. Guguk kuşları, çoğunlukla kahverengidir. Beyazımsı göğüsleri çizgilidir. Ayağı, tırmanıcı ve döner parmaklıdır. İki parmağı önde, ikisi de arkadadır. Çoğunluklar böcek ve tırtılla beslenir. Yerde yaşayan iri türler; kertenkele, yılan, kuş ve küçük kemiricilerle beslenir.                                                                                                                                                              LAZURİ