ANASAYFA

GALLİ MEGRELLERE ABHAZYA PASAPORTU VERİLİYOR

Abhazya, 1992-1993 savaşı sırasında nüfusu Gürcüstan’a sığınan ardından tekrar dönen Gal bölgesi ile entegrasyonu ilerletmek için yeni bir adım atıyor. Gal bölgesindeki Megrellere Abhazya pasaportu dağıtımı işlemleri yakında başlıyor. Abhazya Devlet Başkanlığının Gal özel temsilcisi Ruslan Kişmaria, bölge sakinlerine Abhazya pasaportu verilmesine en kısa zamanda başlanacağını duyurdu.

Kişmaria, Gal sakinlerinin Abhazya pasaportuna ilgi duyduğunu belirterek, “Bu kendilerini tüm haklara sahip vatandaş olarak kabul ettiklerinin delili. Pasaport dağıtımı gönüllülük esasına göre olmalı. Ve inanıyorum ki bölge halkının çoğunluğu artık Abhazya'nın tüm haklarına sahip vatandaşı olmaya hazırlar” dedi.

Milletvekili Vyaçeslav Vardania da, Gal sakinlerinin pasaportlarının olmaması nedeniyle bazı haklardan mahrum kaldıklarını ve hareket özgürlüklerinin kısıtlı olduğunu hatırlattı. Vardania, kimlik dağıtımının sadece seçimlere katılımı değil entegrasyonu artıracağını kaydetti.

Devlet Başkanlığı sitesinde yer alan bir bilgiye göre ise, bölgedeki Megrellerin aynı zamanda Gürcüstan vatandaşlığı bulunması nedeniyle Abhazya’da bazı siyasi güçlerin özellikle de muhalefetin Gal’de Abhazya pasaportu dağıtımına karşı çıktığı belirtildi.                                                                                                                                                              LAZURİ