ANASAYFA

YEDİNCİ CUMHURBAŞKANI: KENAN EVREN

1918’de Alaşehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir ve İstanbul'da yaptı. Maltepe Askerî Lisesini bitirdi. 1938’de Kara Harp Okulu, 1949’da da Harp Akademisini bitirdi. Topçu subayı ve kurmay subay olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde çalıştı.

Dokuzuncu Kore Türk Tugayında, önce Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra Kurmay Başkanlığı görevlerini yaptı. 30 Ağustos 1964 tarihinde tuğgeneral oldu. Silahlı Kuvvetlerin bütün komuta kademelerinde ve üst rütbelerde görev yaptı. Ordu Komutanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. 7 Mart 1978 tarihinde Genelkurmay Başkanı seçildi. 12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri müdahale ile diğer görevleri ile birlikte Devlet Başkanı da oldu.

7 Kasım 1982 tarihinde halk tarafından kabul edilen Anayasa ile birlikte, Türkiye'nin yedinci Cumhurbaşkanı seçildi. 9 Kasım 1989 tarihinde görev süresini tamamladı. 1944’de Sekine Hanım ile evlenen Kenan Evren üç çocuk babasıdır.                                                                                                                                                              LAZURİ