ANASAYFA

BASESCU'NUN REFERANDUM ZAFERİ

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, ‘azline’ ilişkin 19 Mayıs günü yapılan kritik referandumda halkın büyük desteğini alarak tekrar Cumhurbaşkanı olarak Cotroceni sarayına döndü. Merkez Seçim Kurumu Başkanı Gherghe Dumitru’nun açıkladığı kesin olmayan referandum sonuçlarına göre; oy kullanan vatandaşların yüzde 74,35‘i (6.014.273) Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun görevden alınmasına ‘Hayır’ derken, yüzde 24,873’ü ise (2.011.273) ‘Evet görevden alınmasını istiyorum’ yönünde oy kullandı. Referandumda toplam 8.088.137 kişi oy kullanırken, katılım yüzde 44,19 olarak gerçekleşti. Seçimde 62.709 kişinin (yüzde 0,78) oyları ise seçim kurallarına aykırı olduğu için iptal edildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgilere göre yurt dışında kurulan 178 seçim merkezinde de 72.156 kişi oy kullandı. Yurt dışındaki vatandaşların da önemli bir kısmı Basescu’dan yana oy kullandı. Referandumdan hemen sonra ilk sonuçların ‘Hayır’ yönünde çıktığını öğrenen destekçileri Üniversitatea meydanında toplanarak Traian Basescu lehine tezahürat yaptı. Taraftarlarının toplandığı meydana gelen Basescu, yaptığı ilk açıklamada referandum sonuçlarının kendisine karşı mücadele eden beş partinin kararları ve talepleri ile Romen halkının talep ve isteklerinin ne kadar birbirinden farklı olduğunun açık olarak görüldüğünü söyledi. Basescu; “Parlamenter partilerin, sizin bu günkü oyunuza, kararınıza saygı göstermeleri için elimden geleni yapacağım.” dedi.

Konuşmasında üç ayda bir Üniversitatea meydanında ‘yaptığı’ icraatlar konusunda halka hesap verme vaadinde bulunan Basescu, kendisine destek verenlere teşekkür etti. Referandumdan sonra Basescu’yu arayarak tebrik eden Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Romanya’daki reformların devam etmesi temennisinde bulundu. ‘Romen halkı Basescu’ya ikinci bir şans verdi’ şeklinde değerlendirme yapan Başbakan Calin Popescu Traceanu, hükümette kalarak Cumhurbaşkanı ile uyum içerisinde çalışmaya devam edebileceklerini belirtti. Başbakan Yardımcısı ve Macar Demokrat Parti (UDMR) Başkanı Marko Bela ise siyasi istikrar problemlerini hallettikten sonra hükümetteki görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Sosyal Demokrat Parti Lideri Mircea Geona ise sert açıklamalarını referandumdan sonra da sürdürerek, ‘Kanuni olarak Traian Basescu Cotroceniye’ye dönüyor ama hukusal açıdan ciddi şekilde sarsılmış durumda. Cumhurbaşkanının görevden alınması parlamentonun kanuni bir onayıdır. Bugünkü oylama onu iptal edemez.’ yorumunu yaptı. Train Basescu’yu kazandığı mücadeleden dolayı tebrik eden Muhafazakar Parti Başkanı Dan Voilescu, ‘Traian Basescu’yu başarısı için tebrik etmek istiyorum. Romanya anayasasının kendisine verdiği görevde yapacağı bütün hatalarının yakın takipçisi olacağım.’ diye konuştu. Romenlerin referandumda verdikleri oyların sorumsuz siyasetçilere iyi bir ders olduğunu savunan Demokrat Parti Lideri (PD) Emil Boc da halkın en doğru kararı verdiğini söyledi. Romanya meclisi, görevini kötüye kullandığı ve ülkede siyasi istikrarsızlığı kışkırttığı gerekçesiyle geçtiğimiz ay Basescu’nun Cumhurbaşkanlığını askıya almıştı.

Train Basescu, Romenlerin kökenini oluşturan kral Decebal ve Traian yani Daklar ve Romalıların Hz. İsa’dan önce 100 yılında savaştıkları şehir olan Konstanta’dandır. Traian Basescu, gemi kaptanı iken Bükreş Belediye Başkanı olmak için niyetlendiğinde onu kimse tanımıyordu. Çok az oy farkıyla Bükreş Belediye Başkanı olduğunda çoğu insan hayret etmişti. Belediye başkanlığı döneminde öyle göze gelir bir şey yapmamışken Romanya Cumhurbaşkanlığı için Amerika’nın güçlü desteği ile yola koyuldu. Çünkü Romanya sosyal demokratların kalesi idi, önceki Başkan İliescu Rusların çok sağlam adamı idi ve Amerika’ya değil de Avrupa’ya daha yakın duruyordu, Avrupa ve Rusya arasında çok dengeli bir siyaset izliyordu. 2005 yılının sonunda yapılan halkoylaması, Amerika’nın destek olması ile çok az oy farkıyla ve referandum için her yerde yayılan hile söylentilerine rağmen Romanya Cumhurbaşkanı olan Basescu’nun ilk icraatı, Irak’a asker göndermek ve Konstanta’da Amerikan üssü açmak oldu.

Gerçek bir analiz yaparsak; Soros eliyle Gürcüstan, Ukrayna ve Kırgızistan’da yapılan Amerikan tipi devrimlere yüzde yüz benzemese de coğrafi farklılığı ve Avrupa’ya yakınlığı olduğu için Balkanlarda sosyal demokratlara karşı Amerikanvari yumuşak bir devrim yapıldı. Şeytan uyumaz, ülkeler değişir fakat hesap farklı değildir benzerdir, coğrafya değişince yöntemlerini değiştirir. Basescu, Romanya’da Amerikanizmin, aşağılığın, apolitikliğin, antidüşüncenin ve benzer kötü şeylerin sembolü gibidir. Çocukları bazı zamanlar televizyonların magazin programlarında Çingene kıyafetleri ile görünüyorlar ve kendisi de alkolik şarapçılar gibi rakı içerken görüntüleniyor. Çobanvari konuşma tarzı ile sanki öyle Türkiye’nin Başbakanı gibi Kasımpaşalı bir duruşu var. Düşünen, aydın, yüksek kültürlü halk, benzer kesimler ve kuruluşlar Basescu’dan nefret ediyor. Basescu, kendisine biçilen rolü; Amerikan emperyalizminin Romanya’da temsilini çok iyi oynuyor.

Fakat geçmişi bulunmayan, 2- 3 sene sonra belki de geleceği de olmayacak partisinin ve siyasi yaşamının çok kısa zamanda böyle erkenden nasıl başarısı oldu? Bu olayın gerçek sebebi; sosyal demokratların 1991 yılından 2005 yılına kadar iktidarda iken çok kötü yolsuzluklara bulaşmaları ve Avrupada, Romanya’nın içinde hiçbir zaman güçlü bir yönetim gösterememeleridir. Bugünlerde Romanya, Amerikan çobanlığı yapıyor, Brüksel bu başarıyı nasıl yenecek bekleyip göreceğiz.                                                                                                                                                              LAZURİ