ANASAYFA

JAPON İŞİ LAZ ŞARKILARI

Goichi Kojima’nın derlediği Japon işi Laz şarkıları, Chiviyazıları Yayınevinin Mjora dizisinden 2003 yılında yayımlandı. Kitabın sunuşunda, Türkçede ilk olan bu çalışmanın, Laz şarkılarını sözleri ve notalarıyla birlikte gösteren derleme bir kitap olduğu ve bu derlemenin yöreye ait dillerde dolaşan, düğünlerde ve imecelerde söylenen onlarca şarkının bir araya gelmesiyle oluştuğu iddia ediliyor. Kojima'nın uzun yıllar Laz dili üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bu derlemenin, Laz kültürü ve edebiyatına önemli katkı sağlayacağı ifade ediliyor.

Kitabın girişinde, Laz şarkılarının derlenme yöntemi, şarkıların melodi versiyonları ve kıta yapıları konusunda bilgi veriliyor. Laz şarkılarının Gürcüstan’da çok sesli olarak söylendiği fakat Türkiyeli Lazların tek sesli müziği kullandıkları anlatılırken geleneksel Laz çalgılarının tulum ve kemençe olduğu, davul ve zurnanın Laz müziğinde kullanılmadığı yazılıyor. Şarkı örnekleri bölümünde toplam 59 nota yer alıyor. Kitapta ağıt, destan, ninni, düğün şarkıları, çalışma şarkıları, göç şarkıları yer alıyor. Şarkının derleme yeri, şarkı adı arkasında parantez içinde veriliyor.

Edinme telefonu: 0216 414 97 93                                                                                                                                                              LAZURİ