ANASAYFA

YENİ SOĞUK SAVAŞ MI?

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a göre, Rusya dünya savunmasının komiseri ve dünya istikrarlı ve aktif bir Rusya’ya ihtiyaç duyuyor. Dünya sorunlarına çare bulmak için de, ülkesinin destek vereceğini açıklayan Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde, füze savunma sisteminden Kosova’ya, Yeni Soğuk Savaştan Litvinenko olayına kadar çeşitli konulara ilişkin önemli bilgiler verdi. Konuşmasında, dünya savunmasına ilişkin de açılamalar yapan Lavrov, “Mitler yaratmamıza ihtiyaç yok. Rusya, dünya barışına tehdit değildir. Aksine, dünya savunmasının komiseridir.” dedi.

Dünya savunması için, birlik olgusunu genişletmenin üzerinde duran Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Rusya’nın Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki işbirliğini genişlemesinden “uzak ve tutuk” olduğunu belirtti. Rusya’nın bu tutukluluğunun ve savunma subabı olması görevinin üzerinde duran Lavrov şöyle dedi: “Rusya; Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasında bir sorunun bulunduğu açıktır. Ancak Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri bazı konularda yakınlığa sahip. Daha önemli olan, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletlerinin gösterdikleri ortak duruş, objektif anlayışımıza izin vermiyor.”

Amerika Birleşik Devletlerinin Avrupa’da kurmak istediği füze savunma sistemleri planları hakkında öğrencilerin sorularına cevap veren Lavrov, füze savunma sistemleri için “toplantı olmayacak.” dedi. Bazıları tarafından bu konunun sürekli sıcak tutulduğuna söyleyen Lavrov, “Kimse ile bu konuyu konuşmayacağız. Bu kararımızdır.” diye de açıkladı.                                                                                                                                                              LAZURİ