ANASAYFA

1975 ÇEKİMLERİNE NEDEN BAKILMIYOR?

Türkiyeli Kolkhların yaşadıkları arazilerin hepsi çok zengin ve güzel ormanlıklardır. Böyle çok zengin ormanlıkların içinde yaşıyorlar ama bu durumdan hiçbir fayda elde edemiyorlar.

1999 yılında çıkan yasayla Türkiyenin her yerinde, 1945 yılından önce nerede bir orman arazisi vardı ise, şu anda bu araziler köysel yaşam alanının içinde olsalar bile yasal kamu arazisi içine alındılar. Türkiyeli Kolkhlar bu yanlış uygulamadan en çok zarar gören vatandaşlar oldu. Çünkü Türkiyenin içinde en çok ormanlık alan Doğu Karadeniz bölgesinde mevcut. Şu anda 1945 yılından daha çok ormanlık alan, tarım arazisi ve tarla bulunuyor. Hükümetin resmi sicillerinde iki türlü çekim bulunuyor. Biri 1945 tescilli çekimler diğeri ise 1975 sonrası tescilli çekimler. Türkiyeli Kolkhların arazilerinde ve buna benzer komşu şehir arazilerinin hepsinde bu sorunlar halen bulunuyor.

Eğer bir köylünün 1945 yılı tapularında, toprakları tarım arazisi tapulu olsa bile, örneğin fındıklık tescilli tapu, mısırlık tescilli tapu fakat şu anda bu topraklarda orman olsa bile. Yine bu araziler köy veya şehire yakın araziler olsa yani yaşam alanı içinde olsa bile Orman Bakanlığı arazi sahiplerinin tapularına el koyuyor. Türkiyeli Kolkhların içinde hükümet ile bu tür arazilerle ilgili davalık olan çok arazi sahipleri var ve haklarını ne zaman alabilecekler kendileri de bilmiyor.                                                                                                                                                              LAZURİ