ANASAYFA

SAVUNMA REFLEKSİ BRONŞİT

Bronşit, bakteri ve virüs veya tahriş edici buhar, gaz veya tozlar nedeniyle, bronş mukozalarında görülen iltihaplanmadır. Bronşit, genelde, bedenin savunma refleksi sonucu oluşan hastalıklar grubuna girer. Savunma sistemi, enfeksiyonu önlemek amacıyla, bronşların kan dolaşımını güçlendirince, bronş duvarı şişer ve soluk almak zorlaşır. Bu durumda, ayrıca, bronş duvarında kirpiksi epitel hücreler de görev yapamadıkları için, hava ile solunan zararlılar doğruca akciğere ulaşabilir. Böylece, normalde steril olan bronşlarda birden, iltihaplanmaya uygun bir ortam oluşur. Bu ortam da balgam oluşmasına yol açar.

Bronşitin, akut bronşit ve kronik bronşit olarak iki çeşidi vardır. Akut bronşit; genellikle grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Akut bronşitli hastalar, sisli ve soğuk havalarda çok rahatsız olur. Hastalığın başlangıcında göğüste yanma, kuru ve ağrılı öksürük, az yapışkan balgam, sonraları sümüksü cerahatli balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kronik bronşitte; havayollarını yağlayan bezler büyümüş, iç yüzlerinde bulunan tüyler görevini yapamaz olmuştur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Sigara içilmemeli, içilen ortamda bulunulmamalıdır. Açık havada spor yapmak, solunum yollarının dayanıklılığını arttırır. Akşamları, tuz katkılı sıcak ayak banyoları vücudu rahatlatır. Bronşit, sıvı ihtiyacını arttırır. Günde 2-3 litre, oda sıcaklığında bitki çayı ve 1/4 oranında meyve suyu katılmış su içilmelidir. Papatya, kekik ve adaçayı buharı ile yapılan buğu solunumu, ağrıyı azaltır ve hastalık başlangıcındaki öksürüğü dindirir. 1 litre kadar su kaynama derecesine kadar ısıtılır, 2-3 yemek kaşığı bitki eklenir ve 10 dakika kadar demlendirilir. Süre sonunda yeniden kaynama derecesine kadar ısıtılır. Çay kabı ve baş büyük bir havluyla örtülür, gözler kapatılır, buhar ağızdan ve burundan yavaş yavaş, 10 dakika süreyle solunur. Açık havaya çıkmak için en az bir saat kadar beklemek gerekir. Aksi halde, soğuk hava bronşlara şok etkisi yapabilir. Aynı reçete, 3-4 yemek kaşığı hafifçe ezilmiş rezene ile de uygulanabilir. Öncelikle çocuklar ve de yetişkinler, bal ile tatlandırılmış ıhlamur çayı ve aspirin alarak, yatakta terlemelidirler. Ihlamur ve aspirin birlikte alındığında, hafif antibiyotik etki yapar. Terleme, bedendeki zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olacaktır.                                                                                                                                                              LAZURİ