ANASAYFA

ARDEŞEN'DE BİR İLK: LAZCA MEZAR TAŞI

Lazcaya sahip çıkan ve yaşatılması için çaba gösteren insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Yeni doğan çocuklara Lazca isim koyan anne babaların haberlerini okuyoruz. İşyerlerine Lazca ad veren esnaflar basının konusu oluyor. Son haber Lazcanın tarihsel olarak konuşulduğu ilçelerden biri olan Ardeşen’den geldi. Lazcanın önemini bilen ve anadilinin yaşatılmasını isteyen Muzaffer Akay adlı vatandaşımız, ölmeden önce bir vasiyette bulunur kardeşi Fevzi Akay’a: “Senden önce ölürsem, mezar taşımı Lazca yazdır!” 1933 yılında Ardeşen’de doğan Muzaffer Akay, 2000 yılında vefat eder. Ne var ki kardeşi Muzaffer Akay, bu vasiyeti uzun yıllar boyunca çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleştiremez.

Fevzi Akay, vefat eden ağabeyinin vasiyetini geçtiğimiz ay gerçekleştirir. Ardeşen’in Çiftekavak mahallesinde yaşayan Fevzi Akay, ağabeyinin mezar taşına Lazca olarak şunları yazdırır:

“Kardeşim
Muzaffer Akay
(1933–2000)
İniyorum çıkıyorum
Ağlayarak çarşıya
Şaşırma kardeşim
Gelirsem gizlice yanına”

Böylece Ardeşenli emekli Albay Fevzi Akay, Lazca mezar taşı yazdırarak Türkiye’de alanında bir ilke imza atmış oldu. Bilinen ilk Lazca mezar taşı Hasan Helimişi’ye ait. Gürcüstan’ın Laz köyü Sarpi mezarlığında gömülü olan Hasan Helimişi’nin mezar taşında şunlar yazıyor:

“Yaşamımdan bana düşeni aldım. Bu dünyada o dünyanın derdini çekmedim.“                                                                                                                                                              LAZURİ