ANASAYFA

KOBULETİ CAMİİ ASLINA KAVUŞUYOR

Acaristan’da dans ve bale okulu olarak kullanılmakta olan Kobuleti (Çürüksu) camii aslına döndürülüyor. Batum camiini ziyaret eden Gürcüstan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Kobuleti camiinin aslına uygun yapılacağını bildirdi. Osmanlı döneminde inşa edilen Kobuleti camii, Sovyetler Birliği döneminde, bölgenin Bolşeviklerin kontrolüne girmesi ile birlikte kapatılmış, dans okulu ve tiyatro salonu olarak tahsis edilmişti.

Batum camiini ziyaretinde Başmüftü Bekir Bolkvadze, ilçe müftüleri ve kalabalık bir cemaat tarafından karşılanan Saakaşvili, Müslümanlarla sohbet edip onların sorunlarını dinledi. Bu esnada Kobuleti Müftüsü Aslan Beridze söz alıp, Sovyetler Birliğinden beri dans okulu ve tiyatro salonu olarak kullanılan Kobuleti camiinin tekrar camiye çevrilerek amacına uygun olarak kullanılabilmesi için Saakaşvili'den bu konuda yardım istedi. Gürcüstan Devlet Başkanı Saakaşvili ise konuyu araştırıp gereğini yapacağını söyledi.

Sovyetler Birliğinin dağılması ile birlikte bağımsızlığa kavuşan Gürcüstan kapitalizme geçiş için çalışmalara başlamış, bu doğrultuda özelleştirmelere hız vermiş. Bu arada bahsi geçen Kobuleti camii özelleştirme kapsamında satış listesine alınmıştı. Kobuleti, Gürcüstan'ın en güzel kumsalına sahip şirin bir bölge. Bölge bu özelliğiyle turizm ticaretinin merkezi konumunda.

Kobuleti camiinin asıl işlevine kavuşturulması, ivedilikle çözülmesi gereken bir konudur. Verilen sözler seçime ilişkin, yerine getirilmesi kuşkulu bir vaat olmamalıdır. Aynı zamanda, Batum camiinde ezanın açıktan okunmasına izin verilmelidir. Bölgenin hukuken sahip olduğu dini ve kültürel özerklik, ilgili dinin vecibelerinin yerine getirilmesini gerektirir. Bu hakkın verilmesi, hukuki özerklik bir yana, eşit yönetim anlayışının da gereğidir.                                                                                                                                                              LAZURİ