ANASAYFA

ARDEŞEN SİLAH FABRİKASI ÜRETİYOR!

Ardeşen’de faaliyet gösteren Ardeşen Silah Fabrikası (Asilsan A.Ş.), 1991 yılında Kosgeb öncülüğü ile 99 ortak ve 6 milyar TL sermayeli olarak İl Özel İdaresi ve Tesk katılımı ile kuruldu. İlk üretim, 1993’de başladı. Üretilen 50 adet prototip MKE Kurumuna teslim edildi. Üretilen 9x19 mm çapında 15+1 Parabellum mermi kapasiteli Atmaca 53 silahları MKE Kurumuna teslim ediliyor. Satışlar ise, MKE Kurumu tarafından yapılıyor.

Üretimin Avrupa standartlarında olması ve serbest piyasada rekabet gücünü arttırabilmesi için ISO 9001 kalite belgesi ve NATO standart kod numarası da alınmış. 1997- 1998 yıllarında en verimli dönemini geçiren Asilsan, 140 emekçisi ile yılda ortalama 6 bin 500 tabanca üretiyordu. Daha sonra, pazarlama sorunu çeken Asilsan, yıldan yıla küçülmeye başladı. Bu sorunların yaşandığı yıllarda, bu sorunlarını aşmak düşüncesi ile Asilsan'ın yüzde 67 hissesi, İl Özel İdaresine devredildi. Ne var ki, sorunlar yine de aşılamadı.

17 Ekim 2007 tarihinde yapılan ihalede en yüksek teklifi veren Ardeşen Petrol Ürünleri Sanayi (Arpet), 115 bin 500 YTL bedel ile İl Özel İdaresinin Asilsan’daki yüzde 67’lik hissesini aldı. Valilik tarafından onaylanan ihale sonrasında Asilsan’daki yeni oluşum çalışmalara başladı. Arpet yetkilileri, fabrikada uzun yıllardan beri yaşanan ekonomik krizin üstesinden gelmek istediklerini ve yeni bir hamle ile üretimi canlandırmayı hedeflediklerini söylediler. Noter huzurunda yapılan nihai sözleşmenin devir teslim işleminden sonra, Genel Müdür Ekrem Yazıcı, fabrikanın anahtarını Arpet Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Eskiçırak’a teslim etti. Günümüzde, Arpet’in devletin borcunu ödediği ve kâra geçtiği kaydediliyor.                                                                                                                                                              LAZURİ