ANASAYFA

AĞAÇ KESİLİR Mİ?

Günümüzde ağaç beyaz altın gibidir. Fakat Türkiyeli Kolkhlar, yaşadıkları kasabaların zengin ormanlarla dolu arazilerinden çoğunlukla yararlanamıyorlar.

Hükümetin orman arazilerinden eskiden olduğu gibi şimdi de faydalanamıyorlar. Hükümet elinde olan, gürgenler, istiriçler ve çeşitli ağaç kategorilerinden oluşan zengin ormanlıkları yok etti. Kimbilir belki de bu satışlardan elde edilen gelir İMF’nin faiz borçlarına gidiyor, en iyisini Allah bilir. Ormanlardan kesilen bütün ağaçlar çok uzaklardaki büyük şehirlere gidiyor. Türkiyeli Kolkhların yaşadığı kasabaların hiçbirinde, mobilya ya da ağaç sektörü için ihracat yapan fabrika bir yana, Türkiye iç piyasasına üretim yapan bir tane fabrika bile yok.

Romanyanın içinde Transilvanya isimli büyük ve tarihi bir bölge var. Transilvanyada ağaç sektörü çok gelişmiştir, bu sektörde ülke vatandaşlarının ve konsorsiyumların fabrikaları mevcuttur. Türkiyeli Kolkhların burun kıvırdıkları kızılağaç tahtasından da bol miktarda mobilya imal etmekteler. Transilvanyada bu sektöre ait, Amerikan pres kapı (dünya ihtiyacının % 25’ i bu bölgeden karşılanıyor), ahşap lambri, ahşap doğrama, zemin kaplamasında kullanılan ahşap parke, mobilyalar ve çeşitli ürünler üretilmekte. Transilvanya ahşap sektörünün yıllık sirkülasyonu yaklaşık 2 milyar dolar civarındadır.

Romenlerin bütün hükümetleri ahşap sektörüne kapsamlı ve yürekten destek veriyorlar. Fakat Türkiyeli Kolkhların şahsi arazilerinde ve hükümet arazilerinde, Transilvanyadaki ağaç potansiyelinden daha fazlası mevcut. Fakat günümüzde yine sobada odun yakılıyor, çünkü yaşadıkları beldelere doğalgaz gelmiş değil. Çok uzak değil yakınlarında yani Batum’da doğalgaz hattı mevcut. Transilvanyada hiç kimse odun yakmıyor. Doğalgaz hattından istifade etmeyen pek kimse yok gibi.                                                                                                                                                              LAZURİ