ANASAYFA

LUDWİG VAN BEETHOVEN

Alman kompozitör, piyanist ve yönetmen Ludwig van Beethoven, 16 Aralık 1770 tarihinde Almanya’nın Bonn kentinde doğdu. Beethoven’in babası Johann saray müzisyeniydi. İlk piyano derslerini babasından aldı. O zaman dört yaşındaydı. 1779 yılında Christian Gottlob Neefe ile çalışmaya başladı. 1783’te ilk bestesi olan Dresslerin Marşı Üzerine Çeşitlemeleri yayımlandı. Neefe, kendisine yardımcı oldu. 1786’da Viyana’ya gitti. Ancak annesi ölünce yine Bonn’a döndü. Kont Walstein’ın hizmetine girdi. 4 yıl boyunca kontun orkestrasında viyola çaldı. 1794 yılına kadar Viyana aristokrasisi için saraylarda ve özel toplantılarda çaldı. Önceleri besteci olarak değil, bir piyanist ve öğretmen olarak adı duyuldu. Kısa süre içinde de ünlü oldu.

1798’de Beethoven işitme problemleri görmeye başladı. 21 yıl boyunca hiç kimseyle iletişim kurmadı. 1819 yılından itibaren yazarak insanlarla diyalog kurdu. 21 yıl boyunca yaşadığı yalnızlardan dolayı çok derin acılar yaşadı. Beethoven bütün senfonilerini işitme problemi yaşamaya başladıktan sonra besteledi. Beethoven, hayatı boyunca birkaç kadını sevdi. Ancak hiç evlenmedi. En çok sevdiği “Ölümsüz Aşık” tır. Kim olduğu bilinmemesine rağmen, bu kadının, Frankfurtlu bir tüccarın karısı olan Antonie Brentano olduğuna inanılıyor. Beethoven, Diabelli varyasyonlarını Ölümsüz Aşkına adamıştır.

1826’da kardeşi Karl ile Gneixendorf’ta yaptığı tatilden sonra Viyana’ya döndüğünde, siroz hastalığı nedeniyle 26 Mart 1827 tarihinde öldü. Yaklaşık olarak 30.000 kişinin katıldığı bir cenaze töreninden sonra Wahring mezarlığına defnedildi. 1888 yılında ise naaşı Viyana Merkez Mezarlığına Schubert’in mezarının yanına gömüldü.                                                                                                                                                              LAZURİ