ANASAYFA

SİNİRLİ LAMA

Lama, Camelidae (Devegiller) familyasındandır. Anavatanı, Güney Amerika'da Peru'nun güneyinden başlayarak Bolivya'nın batısından Arjantin'de Catamaca'ya ve Şili'ye kadar olan bölgedir. 2 bin 300 - 4 bin metre yükseklikteki yerlerde yaşayabilir. Güney Amerika’nın dağ ve çayırlarında toplu olarak yaşarlar. Yabanidir. Açlığa ve susuzluğa çok dayanıklıdır. Lama, sinirlendiği zaman tepkisini karşısındakinin yüzüne tükürerek gösterir. Memelidir. 20 yıl kadar yaşar. Ot obur bir hayvandır.

Lama, genel olarak 1-2 metre boyundadır. 15 santim uzunluğunda bir kuyruğu vardır. Omuzu, yerden 1-2 metre yüksektir. Ağırlığı yaklaşık 70-140 kilo kadardır. Narin bir vücudu vardır. Uzun bir boynu ve uzun ince bacakları vardır. Başı küçüktür. Uzun bir çenesi, uzun kulakları ve fırlamış gözleri vardır. Postu kaba ve yünlüdür. Dişinin boyun ve ayak tüyleri kısadır.

Ağustos ve Eylül aylarında çiftleşir. Lamanın gebelik süresi 12 ay kadardır. Bir tek yavru doğurur. Yeni doğan yavruya annesi dört ay boyunca süt emzirir. Lama, 2,5 -3 yaşlarında üremeye başlar.                                                                                                                                                              LAZURİ