ANASAYFA

SAMARGALO'DA FINDIK TARIMI

İnsan ümitle yaşar demişler, evet öyledir, ümit sonunda kaybolacak. Her ilkbahar geldiğinde Samargalo’da bu ümit tazelenir, neden böyle olduğunu sizlere şimdi izah edeceğiz.

Fındık Samargalo’da herşeyden önemli bir geçim kaynağıdır. Samargalo fındığının önemi Gürcüstan’da yavaş yavaş arttı, değeri yükseldi ve çeşidi çoğaldı. Bu vasıflı fındık yalnız bir yerde yetişiyor – Karadeniz tarafında İngur nehrinin sağ ve sol yakasında. Nehrin sağ tarafındaki bölüm Zugdidi’nin köyleri, sol tarafındaki bölüm ise Abhazya köyleridir. Yörede yaşayanların 1-2 hektar fındık tarlaları vardır ve her yıl 3-5 ton hasat yaparlar. Fındık Ağustos ayında toplanır, satmak için Zugdidi’nin pazarına getirilir, Eylül ve Ekim aylarında değerlenir ve 1 kg fındık 2-3 $’a (4-6 lari) satılır. Çok hayırlı bir iş olduğu için, fındık tarımı ilgi çekicidir ve bu yüzden Türkler, Rumlar ve Ruslar fındık işleme fabrikaları açtılar. Samargalo’da ayda 6.000 ton fındık işleniyor ve Megrel fındığı ihraç ediliyor. Samargalo’da fındık işleri böyle olduğu için, diğer uğraşlar, örneğin mısır kimsenin ilgisini çekmiyor, kimin mısır tarlası varsa artık mısır ekmiyor ve bu arzileri fındıklığa çeviriyorlar.

Gürcüstan’ın tamamında 20.000 hektar fındıklık mevcut (% 95’i Samargalo’da) ve bazı yerlere (Guria, İmereti, Kakheti) fide götürüyorlar ve dikiyorlar. 2008 yılına kadar 40.000 hektar fındıklık arazisine ulaşmayı düşünüyorlar. Fındık önemli bir ihraç ürünü olursa önemli gelir elde edilecek, Gürcüstan için de, Samargalo için de zor yaşam şartlarının düzelmesi için destek olacak.                                                                                                                                                              LAZURİ