ANASAYFA

LAZİSTAN'IN YÜKSEKOKULLARI

Türkiye’nin İstanbul ve Ankara dışında kurulan ilk üniversitesi olan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), 20 Mayıs 1955 tarihli ve 6594 sayılı kanunla kurulmuştur. KTÜ ile sadece Trabzon’un değil Ordu, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin yüksek öğretiminin de temelleri atılmıştır. Her ilin üniversitesinin olması gayretleri sonucunda KTÜ Rektörlüğüne ilişik; Ardeşen Meslek Yüksekokulu ile Fındıklı Meslek Yüksekokulu, 17 Mart 2006 tarihli ve 5467 sayılı kanunla kurulan Rize Üniversitesine; Arhavi Meslek Yüksekokulu ile Hopa Meslek Yüksekokulu, 29 Mayıs 2007 tarihli ve 5662 sayılı kanunla kurulan Artvin Çoruh Üniversitesine bağlanmıştır. Yükseköğretim Genel Kurulu, 18.04.2008 tarihli toplantısında Rize Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Pazar Meslek Yüksekokulunun kurulmasına karar vermiştir.

Hopa Meslek Yüksekokulu: KTÜ Rektörlüğüne bağlı olarak kurulmuş ve 1988-1989 döneminde öğretime başlamıştır. 1998-1999 dönemine kadar “Ağaç İşleri Programı” kapsamında “Ağaç İşleri Teknikeri“ unvanı ile mezun veren Hopa MYO, 1999-2000 döneminden itibaren “Mobilya ve Dekorasyon Programı” olarak öğretimini sürdürmekte ve 2000-2001 döneminden “Mobilya ve Dekorasyon Teknikeri” unvanı ile diploma vermektedir. Kuruluşundan beri KTÜ Kanuni kampüsünde bulunan Hopa MYO, fiziki altyapı koşulları tamamlandığında faaliyetini Hopa’da sürdürecektir.

Fındıklı Meslek Yüksekokulu: 1998-1999 döneminde KTÜ Rektörlüğüne bağlı olarak öğretime başlayan Fındıklı MYO, 2005 yılında yeni ve modern binasına taşınmıştır. Muhasebe bölümü ile öğretime başlayan Fındıklı MYO, yeni açılan İşletme, Turizm ve Otelcilik bölümleri ile öğrenci sayısını arttırmıştır. Fındıklı MYO, Rize Üniversitesinin il dışındaki okullar arasında en gelişmiş ve donanımlı olan okuludur.

Ardeşen Meslek Yüksekokulu: 1998 yılında KTÜ'ne devredilen Ardeşen parke ve kereste fabrikasının 66 dönüm arazisi üzerine kuruludur. Eğitim-öğretime hazır 10 derslikli hizmet binası ve 10 daireli lojman binası bulunmaktadır. Ayrıca 5 katlı bir sosyal tesis ve 3 katlı bir idare binası yanında çeşitli depo ve atölye binaları da mevcuttur. Açık bulunan, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Turizm ve Otel İşletmeciliği ve Muhasebe programlarına 2008-2009 öğretim yılında öğrenci alınacaktır.

Arhavi Meslek Yüksekokulu: 24.03.2000 tarihinde Yükseköğretim Genel Kurulu kararıyla kurulmuştur. Arhavi MYO’nun KTÜ ile ilişiği, Artvin Çoruh Üniversitesinin kurulması ile kesilmiştir. Bir yüklenici firma tarafından okul projesi ile bina onarım ve yapımı için dosyalar hazırlanmış, görüşmeler yapılma aşamasına gelinmiştir.

Pazar Meslek Yüksekokulu: 18.04.2008 tarihinde YÖK Genel Kurulu, Pazar ilçesinde Meslek Yüksekokulu kurulmasını onaylamıştır. Rize Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak öğretim verecek olan Pazar MYO bünyesinde açılacak bölümlerle ilgili çalışmalar devam etmektedir.                                                                                                                                                              LAZURİ