ANASAYFA

ABHAZYA CUMHURİYETİ

Abhazya Cumhuriyeti (Apsny Ahwyntkarra), Kuzeybatı Kafkasya'da Karadeniz’in kuzey kıyılarında 8.700 km²’lik yüzölçümüne sahip, başkenti Suhum olan bağımsız bir devlettir. Batıdan Psov nehri, doğudan İngur nehri ile sınırlanan ülkenin doğusunda Gürcistan, batısında Krasnodar, kuzeyinde Karaçay-Çerkes Özerk Cumhuriyeti, güneyinde 214 km sahiliyle Karadeniz bulunur. Nüfusu 340.000 olan ülkenin başlıca şehirleri; Suhum, Gagra, Gal, Gudauta, Gulripş, Oçamçira ve Tkuarçal’dır. Abhazlarla birlikte Ermeni, Rus, Rum, Türk, Megrel ve Ukraynalılara da ev sahipliği yapan Abhazya Cumhuriyeti’nin, halkları ve kültürleri bünyesinde barındırma özelliği vardır.

Abhazya’nın yaklaşık %75’i dağlardan oluşur. Nüfusun büyük bölümü kıyı kesimlerinde, düz alanlarda ve alçak kesimlerde yerleşiktir. Büyük Kafkas Dağları Abhazya’yı kuzeyden tamamen kuşatır. Dağların yüksekliği çoğu yerde 4.000 m civarındadır. İklimi genel olarak ılımandır. Başlıca gelir kaynakları hayvancılık, balıkçılık, meyvecilik, ormancılık ve turizmdir. Tkuarçal’da dünyanın en iyi kömürleri üretilmektedir. Tarihte de İpek Yolunun denize açılan kapısı olan Abhazya, zengin kömür havzasına ve değerli mermer yataklarına sahiptir. Ayrıca ülkede; altın, gümüş, kurşun, demir, manganez, nikel, bakır, civa, çinko, kükürt, mutfak tuzu, alçı şapı, amyant, litograf taşı gibi maden rezervleri bulunmaktadır. Aynı zamanda nehirlerinden de elektrik enerjisi elde edilmektedir. Maden suyu ve kaplıca kaynakları açısından da oldukça zengindir. Sahil şeridi çay, tütün, zeytin, portakal, limon tarımı yapmaya ve okaliptüs, akasya, manolya, meşe, palmiye yetiştirmeye uygun iklime sahiptir.

Abhazya'da tamamen Abhazca olarak öğretim yapan Abhaz ilkokulları dört yıllıktır. Daha sonra gerek orta öğretimde, gerekse Suhum Üniversitesinde Abhaz dil ve edebiyatı dersleri tamamen Abhazca olarak yapılmaktadır. Abhazca olarak çalışan teknik araştırma kurulları ve okulları, konservatuar, tiyatro, devlet matbaası ve devlet yayınevleri vardır. Suhum ve Bambora havalimanlarına, Suhum, Oçamçira ve Pitsunda limanlarına sahip Abhazya Cumhuriyeti’nin 1831 km karayolu ve 192 km demiryolu bulunmaktadır.                                                                                                                                                              LAZURİ