ANASAYFA

GÜRCÜLERİN TARİHİ

“Dilden Dine, Edebiyattan Sanata Gürcülerin Tarihi” adlı kitap, Ant Yayınlarından 1993 yılında İstanbul’da yayımlanmıştır. Fahrettin Çiloğlu tarafından kaleme alınan ve Gürcüler üzerine Türkiye’de yayımlanmış ilk kapsamlı çalışma olduğu ve Türkiye Gürcüleri hakkında bilgi verdiği iddia edilen kitabın önsözü, Cemal Şener tarafından yazılmıştır.

Kitabın içeriğinde; Genel Giriş, Tarih, Türkiye Gürcüleri, Kültür bölümleri ve Gürcüler kimdir, Dil, Alfabe, Din, Nüfus ve dağılım, Edebiyat, Tiyatro, Sinema, Sanat, Müzik başlıkları bulunmaktadır. Kitabın sonunda ise; Azize Nino, Kurucu Davit, III. Giorgi, Kraliçe Tamara, VI. Vahtang, II. Erekle, Giorgi Saakadze, Şota Rustaveli, Sioni katedrali, Samtavisi kilisesi, Svetitshoveli kilisesi, Gelati manastırı fotoğraflarına yer verilmektedir.

Faşist Kartvel kaynaklarından beslenerek ve Kartvelist tarih tezlerine ve resmi ideolojisine uşaklık edilerek yazılan kitapta; Megrel-Lazlar Gürcülerin boyu ve Megrelce-Lazca Gürcücenin lehçesi olarak ifade edilmektedir. Diaspora olarak görülen Türkiyeli Müslüman Gürcülere, Hıristiyan Kartvel kültürünün propagandası yapılmaktadır.

Edinme telefonu: 0212 249 12 30                                                                                                                                                              LAZURİ