ANASAYFA

IZDIRAPLI ÇİÇEK HASTALIĞI

Çiçek hastalığı (Variola), her yaşta görülen, irinli kabarcıklar dökerek yüzde izler bırakan, ateşli, ağır ve bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklarda daha sık görülür. Çiçek virüsü; yaraların içinde bulunur ve hastanın eşyalarıyla, hastaya yaklaşmayla, sineklerle ve virüslü havanın solunmasıyla bulaşır. Kuluçka dönemi 10- 14 gün sürer. Ani ve şiddetli belirtilerle başlayan hastalıkta baş ve sırt ağrısı, kusma, kas sertleşmesi ve 40 °C civarında ateş görülür. 3- 4 gün süren bu başlangıç dönemini vücutta kızarıklık izler, ateş düşer. Önce yüzde, ardından baş, göğüs, sırt, kol ve bacaklarda sert kabartılar halinde küçük kırmızı lekeler belirir. Bunların içi sıvı doludur, daha sonra sivilce biçiminde cerahatli kesecikler haline dönüşür. Bu sırada ateş yeniden yükselir. 12. gün dolayında sivilceler patlar, 16. gün dolayında da sivilcelerin üzeri kabuklaşır. 2. ve 3. haftalarda kabuklar yerlerinde çukur bırakarak düşerler.

Hastalığın gidişatı değişik biçimlerde olabilir; buna göre üç tip çiçek hastalığı tanımlanır: Basit tipte, sivilceler birbirinden ayrıdır ve hastalığın gidişatı iyidir. Konflüan tipte, sivilceler biraraya gelerek yüzeysel apseler oluştururlar, hastalığın gidişatı kötüdür. Hemorajik tip ise sivilcelerde, mukozalarda ve göz konjonktivasında kanamaların görüldüğü en ağır ve öldürücü tiptir.

Çiçek hastalığının belirli bir tedavisi yoktur. Eskiden büyük salgınlar yapan ve pek çok kişinin ölümüne yol açan hastalıktan korunmak için aşılanma yapılır. Serum takılması, ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaç verilmesi gibi destekleyici tedaviler uygulanır. Aşılanma 1- 20 yıl arasında değişen bağışıklık sağlar. Saçı kısa kesilen hasta yatırılır ve derisi %1 potasyum permanganat eriyiği ile yıkanır. Bu arada yüz sık sık yıkanarak gözlerle birlikte korunmalıdır. Hasta 6 hafta karantinaya alınmalıdır. Çiçek hastalığının üzerine bakteriyel bir enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik kullanılmalıdır. İlaç tedavisi uygulanırken, hastaya yaklaşmış kişiler de aşılanarak gözaltında tutulmalıdır.                                                                                                                                                              LAZURİ