ANASAYFA

GÜRCİSTAN CUMHURİYETİ

Gürcistan Cumhuriyeti, Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alır. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan'ın batısında Abhazya Cumhuriyeti, kuzeyinde Rusya Federasyonu, güneyinde Azerbaycan ve Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Başkenti Tiflis, yüzölçümü 57.100 km2, nüfusu 3.880.000 kişi olan Gürcistan’ın diğer önemli şehirleri; Kutaisi, Zugdidi, Poti, Batum, Rustavi, Telavi, Gori, Ambrolauri, Ozurgeti, Mtskheta ve Akhaltsikhe’dir.

Yüzyıllar boyunca İranlılar, Bizanslılar, Moğollar, Osmanlılar ve Rusların çekişmesine sahne olan Gürcistan, 1801’den itibaren Rusya tarafından ilhak edildi. 1918- 1921 arasında Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti adı altında bağımsız bir devlet kuruldu. 1921’de ülkeye Kızıl Ordu girdi ve Gürcistan, Sovyet cumhuriyetlerinden biri oldu. Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği’nin dağıldığı 1991 yılına kadar yaşadı. Gürcistan, 9 Nisan 1991’de bağımsızlığını ilan etti.

Gürcistan’ın Karadeniz sahili ve Rion havzasında ılık, nemli ve yarı tropik, doğu kesiminde ise daha karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Kışları soğuk, yazları ise kuru ve sıcaktır. Gürcistan'ın petrol ve doğalgaz rezervleri oldukça sınırlıdır. Ülkede çıkarılan başlıca mineraller manganez ve perlittir. Bunun yanı sıra, ülkenin dünyaca meşhur şifalı su kaynakları ile kaplıcaları bulunmaktadır.

Gürcistan’ın resmi dili Gürcücedir. Güney Kafkas dilleri ailesinden Gürcüce, Megrelce-Lazca ve Svanca konuşan nüfus çoğunluğu oluşturur. Güney Kafkas dillerini konuşan nüfusun oranı %71’dir. Gürcücenin yanında güney bölgelerde Acarca, Ermenice; güneydoğuda Azerice, Batsça da konuşulmaktadır. Gürcistan nüfusunu Gürcü, Megrel-Laz, Svan, Acar halklarıyla birlikte Azeriler ve Ermeniler oluşturur. Ülkede ayrıca; Asuriler, Çeçenler, Çinliler, Yahudiler, Yunanlar, Kabardeyler, Kürtler, Zazalar, Tatarlar, Türkler ve Ukraynalılar gibi daha küçük gruplar da yaşar.

Gürcistan nüfusunun büyük çoğunluğu Ortodoks Hıristiyan’dır ve nüfusun %81,9’u Gürcistan Ortodoks Kilisesine bağlıdır. Dinsel azınlıklar başında Müslümanlar (%9,9), Ermeni Apostolikler (%3,9) ve Katolikler (%0,8) gelir. Gürcistan Yahudi cemaati, yeryüzündeki en güçlü Yahudi cemaatlerinden biridir.                                                                                                                                                              LAZURİ