ANASAYFA

GÜRCÜSTAN'DA ETNOGRAFİK YOLCULUK

Tiflis Üniversitesi’nin 1998 yılı yayını olan kitap, Kasım 1999’da Çiviyazıları yayınevinin Mjora dizisi tarafından İstanbul’da yayımlandı. Otar Miminoşvili’nin kaleme aldığı, Gürcüceden Türkçeye Hacer Özkan’ın (İremadze) çevirdiği kitabı, Özcan Sapan yayıma hazırladı. Kitabın redaktörlüğü, Prof. Vakhtang Şamiladze ve Prof. Amiran Gomarteli, eleştirmenliği ise Prof. Otar Khmaladze ve Nodar Şoşitaşvili tarafından yapıldı.

Kitabın arka kapağında; “Dünyada yazılı kültürle ilk tanışan ülkelerden biridir Gürcüstan... “Tarihin başladığı” diyarın “dünyanın içindeki ikinci dünya”nın, Kafkasya’nın yerli halklarının yarattıkları güçlü uygarlıklardan biri olan yanı başımızdaki bu ülke hakkında bilmemiz gereken o kadar çok şey var ki... Stalin’in, Şevardnadze'nin ülkesidir. Ama efsanevi kraliçe Tamara, Mayakovski, Dumbadze de Gürcüstanlıydılar. “Gürcüstan'da Etnografik Yolculuk” Gürcülerin, Megrellerin, Abhazların, Osetlerin, Svanların ülkesini tanıma yolunda bir ilk adımdır. Yüzlerce, binlerce yıldır yan yana yaşadığımız, iç içe geçtiğimiz, akraba olduğumuz halklarla ve kültürlerle tanışmak, dünyamızın giderek küçüldüğü günümüzde, bir gereklilik olmanın da ötesinde bir zorunluluk olarak görülmeli. Miminoşvili, hem çok yakınımızda ve hem de çok uzağımızda olan akrabalarımızla tanışma olanağı veriyor…” deniliyor.

Kitapta; Tbilisi, Kakheti, Tuşeti, Khevsureti, Pşavi, Khevi, Mtianeti, Ksnis Kheoba, Kartli, Samtskhe-Cavakheti, Acara, Guria, Samegrelo, Apkhazeti, Svaneti, Raça-Leçkhumi, İmereti bölgelerinin geleneksel yaşamları anlatılıyor. Yazar zorunlu açıklamasında; “Bu kitabın el yazısı, talihsiz ülkemiz topraklarında henüz Abhazya ve Samaçablo (Güney Osetya) yaralarının olmadığı zamanlara aittir… Bugün, nasıl olduysa bu kitabı yayınlama olanağı bulabildik. İnşallah, Gürcüstan’ın her bölgesinin eskisi gibi konuk ağırlayacağı günler de çabuk gelir!” demektedir.

Edinme telefonu: 0216 414 91 13                                                                                                                                                              LAZURİ