ANASAYFA

"LAZ MASALLARI" İSİMLİ KİTAP YAYINLANDI

Türkiye’de folklor, kültür, dil, din, mezhep ya da etnisite üzerine, ideolojilerden arınmış çalışma yapmak kolay değil. Münir Yılmaz Avcı’nın hazırlayıp yorumladığı, etnik Lazca - Türkçe masallardan oluşan “Lazuri P’arametepe-Laz Masalları” yayınlandı.

Laz dili ve kültürü için yaptığı edebi, bilimsel ve folklorik çalışmaları ile tanınan Yılmaz Avcı; önce şiir, gerçek ve adaptasyon öykülerden oluşan “Şurimşine” isimli bir kitabı, yine Türkiye’de yayınlanan ilk gramer kitabı olan “Lazuri Nenaçkina-Lazca Dilbilgisi” isimli kitabı yayınlamıştı. Masalların anonim ve edebi kültür ile hazırlanan yazınları, bu kitabın içinde iyice anlaşılabiliyor.

Laz masallarının içinde, “Prens ve Atı”, “Üvey Anne ve Üvey Evlat”, “Cesur Kardeş”, “Kurbağa Kız”, “Kral ve Veziri”, “Çakalın Zekası” ve “Meli ile Kel” gibi çok güzel Laz kültürünü aydınlatan ve yaşatan masallar bulacaksınız.

Edinme telefonu : 0212 511 08 29                                                                                                                                                              LAZURİ