ANASAYFA

BİR FİLM: "ER RYAN'I KURTARMAK"

İkinci Dünya Savaşı, Normandiya cephesindeyiz. Askerlerin ölüm haberlerini ailelerine uygun bir şekilde bildirmeye görevli askeri ofisin amiri bir trajediye tanık olur. Aynı soyadı taşıyan, aynı anne ve babanın üç oğlunun savaşta öldüğünü görür. Aynı ailenin dördüncü oğlunun da orduda olduğunu görünce, amirlerine haber verir. Komutanlar, dördüncü oğlun bulunmasını emreder. Dördüncü oğul bulunacak, hemen terhis edilecek, ardından da evine, annesine gönderilecektir. Ne var ki, bu iş zordur. Zira Amerikan ordusu Normandiya çıkarması için Avrupa’dadır. Üstelik dördüncü oğlun hangi birlikte olduğu bilinmesine rağmen, o birliğin nerede olduğu bilinmemektedir.

Son oğulu aramak, bulmak, durduğu yerden alıp ve salimen annesine teslim etmek kolay değildir, zordur, imkânsızdır. Bu bilinmesine rağmen; Pentagon bu işi yapabilecek, Yüzbaşı John M. Miller komutasında özel yetkili bir müfreze düzenler. Bu müfreze göreve başlar. Gerektiği zaman Amerikan askeri gibi, gerektiği zaman partizanlar gibi, gerektiği zaman da düşman askeri gibi hareket ederek dördüncü oğul James Ryan'ı bulmak için her yol denenir. Tabi bu arada James’i bulmaya çalışan müfrezeden de ölenler, yaralananlar ve kaybolanlar olacaktır. Filmin ilk 20 dakikası, Normandiya çıkarmasının çarpıcı sahnelerini aktarır bize.

Yönetmen: Steven Spielberg; Yapımcılar: Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon, Gary Levinsohn; Senaryo: Robert Rodat; Müzik: John Williams; Sinematografya: Janusz Kamiński; Editör: Michael Kahn; Stüdyo: Amblin Entertainment; Oyuncular: Tom Hanks, Tom Sizemore, Matt Damon, Edward Burns, Jeremy Davies, Barry Pepper, Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Adam Goldberg, Dennis Farina; Süresi: 170 dakika; Ülkesi: ABD; Dili: İngilizce; İlk gösterim tarihi: 24 Temmuz 1998; Bütçesi: 90.000.000 ABD doları.                                                                                                                                                              LAZURİ