ANASAYFA

KİBİRLİ TAVUS KUŞU

Tavus kuşu, sülüngiller (Phasianidae) familyasındandır. Bu familyadan Pavo cinsindeki iki kuşa bu ad verilir. Bunlar mavi tavus kuşu ve yeşil tavus kuşudur. Mavi tavus kuşu Hindistan'ın güneyinde yaşar. Tavus kuşunun Hindistan'ın ulusal kuşu olduğu söylenir. Yeşil tavus kuşu ise, Burma'nın doğusundan başlayarak Cava’ya kadar olan bölgede yaşar. 1936'da bulunan Kongo tavusu ise, tropikal ormanların içinde yaşar. Bütün türler, yerde beslenir. Geceleyin ağaca tünerler.

Tavus kuşu, Güneydoğu Asya ve Doğu Hint adalarının hayvanıdır. Birçok dildeki “tavus kuşu kadar kibirli” sözü, tavus kuşunun bu güzelliğinin farkında olduğunu gösterir. Bu, kuyruğunu yalnızca dişisine değil kendisine bakan insanlara da açmasından bellidir. Tavus kuşu, başka hiçbir kuşta olmayan üst kuyruk tüyleriyle ünlüdür. Bu güzel kuyruk sadece erkeklerde bulunur. Erkek tavus kuşu çiftleşme döneminde, mavi beneklerle süslü, sedefli altın ve yeşil tüylü kuyruğunu yelpaze şeklinde açar. Tavus kuşu, yaklaşık 110- 125 santimdir. Kuyruğu ise 120- 130 santim kadardır. Kuyruğu o kadar güzel olmasına rağmen, tavus kuşunun ayakları çok çirkindir. Çığlığı ise çok ürkütücüdür. Kanatları çok kısadır. Bu sebeple, kovalanırsa bir süre koşar. Yüksekçe bir yer görürse atlar. Ancak çok uzağa uçamaz. İnsandan pek korkmaz.

Eski zamanlarda, bazı Doğu ülkelerinde yaşayan zenginler elbiselerine tavus kuşu tüyü takarlardı. Bu bir gelenekti. Birçok ülkelerin mitolojisinde tavus kuşundan bahsedilir. Bütün bunlar tavus kuşunun çok eskiden evcilleştirildiğini gösteriyor. Hindu tapınaklarının etrafında tavus kuşları sürüler halinde beslenir. Tavus kuşunun ne zaman Avrupa'ya götürüldüğü belli değildir. Roma saraylarında verilen ziyafetlerde, Hindistan'ın pahalı baharatlarıyla pişirilmiş tavus kuşu beyni ve dilinin ikram edildiği yazılır.                                                                                                                                                              LAZURİ