ANASAYFA

DOĞAL İLAÇ: ANZER BALI

Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip Doğu Karadeniz’de üretilen Anzer balı doğal şifa kaynağı. Yapılan araştırmalarda Anzer’de 400-500 çeşit çiçek bulunmakta ve bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek sadece Anzer’de yetişmekte. Anzer’de, bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva, hastalıklara şifa olmakta.

Anzer’de ağaç yetişmemektedir. Bu nedenle Anzer balında sadece endemik çiçeklerin polenleri bulunmaktadır. Haziran ayının son haftasında gözlerini çiçeklere açan arılar Ağustos ayının ortasına kadar ballarını tamamlarlar. Hava şartlarının etkisine, çayırların biçilme zamanına bağlı olarak bal üretim miktarı yıllara göre değişmektedir. Anzer balına dışarıdan şeker veya başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzer balı birçok hastalığın şifa kaynağıdır. Zengin vitamin içeren Anzer balının yüzde 25'i proteinden oluşuyor. Bir çay kaşığı baldan alınan B5 vitamini, 75 buğday ekmeği, 6 kilo portakal, 12 kilo domates, 16 kilo elmadan alınabiliyor.

Özellikle çabuk enerjiye dönüşen hazır bir gıda olması nedeniyle, yüzme, dağcılık, atletizm, basketbol, futbol, halter, bisiklet yarışı gibi sporlarla meşgul olan sporculara güç vermek ve yorgunluklarını hafifletmek için de kullanılabilir. Üretilen Anzer balı Ankara-Hacettepe Üniversitesinde polen tahliline tabi tutuluyor. Üretilen balın % 70 i Almanya, İngiltere, Amerika, Fransa, İsviçre, Kuveyt, Suudi Arabistan, İran, Japonya gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Yapılan klinik araştırmalarda tespit edilen faydaları şunlar:

. Erken teşhiste kanser hastalıklarında tedavi edicidir.
. Kalp ve damar hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıklarında tedavi edicidir.
. Akciğer ve beyin hastalıklarını iyileştirir, felç ve sinir hastalıklarını giderir.
. Ağrı ve sancıları giderir, ağız yaralarını iyileştirir.
. Ameliyat yaralarını erken kapatır, bağışıklık sistemini düzenler.
. Bademcik iltihabını yok eder, bağırsak iltihabını giderir.
. Büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler, cinsel gücü arttırır.
. Damar sertliğini, tıkanıklığını yok eder, kanı temizler.
. Hafızayı güçlendirir, hazmı kolaylaştırır, halsizliği giderir.
. Gözleri güçlendirir, kemikleri kuvvetlendirir, kasları geliştirir.
. İştah açar, ishali keser, kabızlığı giderir, kilo yapmaz.
. Kısırlığı giderir, prostatı önler, sarılık, hepatit B ve C de tedavi edicidir.
. Saç dökülmesini önler, öksürüğü ve astım hastalığını tedavi eder.                                                                                                                                                              LAZURİ