ANASAYFA

VÜCUDUN TEPKİSİ ALERJİ

Alerji, vücudun, aslında zararlı olmayan bazı maddelerden veya hava şartlarından etkilenmesi yada psikolojik etkenler sonucu bazı maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir. Normalde vücudu koruyan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere karşı da aşırı yanıt verir. Bu reaksiyonlara “aşırı duyarlılık” yada “alerji” adı verilir. Alerjik reaksiyonlar tek tip değildir, birçok yolla ortaya çıkarlar. Vücudun değişik bölümlerinde meydana gelebilirler ve çeşitli şiddette olabilirler.

Alerjik reaksiyonlara neden olan maddelere “alerjen” denir. Bu maddeler solunum yolu ile alınabildiği gibi, ciltten temas yada yiyecek şeklinde ağızdan da alınabilir. Bu maddelerle alerjik reaksiyon gelişebilmesi için vücuda daha önceden girmiş olmaları gerekir. Yani vücudun bağışıklık sisteminin bu maddeyle daha önce karşılaşması ve bunlara duyarlı hale gelmesi gerekir. Daha sonraki karşılaşmalarda çok hızlı bir şekilde reaksiyonlar gelişir. Reaksiyon gelişiminden de vücuttaki mast hücrelerinin alerjenler aracılığı ile parçalanması ve içinden “histamin” denilen maddenin çıkması sorumludur. Genel alerjenler arasında çavdar, yulaf, çayır otu, huş ağaçları gibi bitkiler ve polenleri; penisilin, sülfonamid, salisilat, lokal anestezi gibi ilaçlar; fındık, susam, çikolata, deniz ürünleri, yumurta, bezelye, fasulye, fıstık, soya fasulyesi, süt, buğday, mısır, darı gibi yiyecekler; arı, yaban arısı, akrep gibi böcek ısırıkları; hayvan kılı, hamamböceği, akarlar gibi hayvansal ürünler; lateks, sigara dumanı gibi diğer etkenler sayılabilir.

Alerji belirtileri kaşıntı, kurdeşen yada astım, alerjik rinit belirtileri, hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı olarak görülebilir. Kişi, eğer bazı maddelerle temasından dolayı alerji oluyorsa, o maddenin uzaklaştırılması ile sorun çözümlenmiş olur. Bağışıklık sistemi, yabancı maddelerle karşılaştığında onları tanımayı ve belleğine almayı öğrenir. Ardından antijenlere karşı antikorlar üreterek yanıtını hazırlar. Organizmada ne zaman aynı antijen görülse hatırlama özelliği nedeniyle daha önceden hazırlanmış yanıt başlar. Bu nedenle örneğin, saman nezlesi olan bir kişi her yıl polenlerle karşılaşınca bağışıklık sistemindeki bu özellik sebebiyle hemen reaksiyon gösterir. Alerjinin rinit, astım, dermatit ve konjuktivit gibi çeşitleri vardır.                                                                                                                                                              LAZURİ