ANASAYFA

CEM KARACA

5 Nisan 1945 tarihinde İstanbul'da doğdu. Tiyatro sanatçıları Toto-Mehmet Karaca'nın tek çocuğu olarak kulislerde büyüdü. 5 yaşında annesi ve teyzesinin etkisiyle şarkı söylemeye başladı. Robert ve Kültür Koleji’nde öğrenim gördü. Müzik hayatına amatör olarak "Dinamikler" ve "Jaguarlar" adlı müzik gruplarında başladı. Profesyonel olarak 1967 yılında Mehmet Soyarslan, Tümay Yalçınkaya, Timur Fildişi ve Ahmet Tuzcuoğlu ile birlikte "Apaşlar" grubunu kurdu. Aynı yıl Apaşlar, Altın Mikrofon Yarışmasında, sözleri Erzurumlu Emrah'a ait olduğu ve Cem Karaca’nın müziklediği "Emrah" adlı besteyle ikinciliği kazandı. Apaşlar, daha önceki tutkuları olan batı beat müziği ile yeni tutkuları doğu müziğini sentezleyip Anadolu-beat tarzında çalışmalara girişti. Resimdeki Gözyaşları ve Bu Son Olsun gibi hitlerle başarıları devam etti.

Cem Karaca, 1969 yılında Apaşlar’dan ayrılarak Seyhan Karabay'la birlikte “Cem Karaca-Kardaşlar” topluluğunu kurdu. Cem Karaca-Kardaşlar, yayınladıkları ilk 45'likleri “Dadaloğlu” ile listelerde iyi bir sıraya yerleşti. 1972'de bu gruptan ayrıldı ve Moğollar'a geçti. Namus Belası, Gel Gel, Obur Dünya gibi hit parçalarla büyük başarılara imza attı. Cahit Berkay'ın Moğollar'a uluslararası bir kimlik kazandırmak için Fransa'ya gitmesiyle, Cem Taner Öngür ile birlikte gruptan ayrılarak “Cem Karaca- Dervişan”ı kurdu.

Cem Karaca, toplama olmayan ilk LP’si “Yoksulluk Kader Olamaz”I Dervişan ile birlikte çıkardı. Dervişan'ın dağılmasından sonra ise Cem Karaca 70'lerdeki son grubu olan “Edirhan”ı kurdu. “Cem Karaca-Edirhan”ın yaptığı “Safinaz” isimli Long Play, Barış Manço’nun 1975 yılında çıkardığı “2023” ile birlikte Türkiye'nin sayılı senfonik rock albümleri arasında yer aldı. 1979 yılında Almanya'ya gitti ve 12 Eylül 1980 sonrası T.C. vatandaşlığından çıkartıldı. Yaklaşık 8,5 yıl Almanya'da yaşadıktan sonra 27 Haziran 1987’de Türkiye'ye geri döndü ve yeniden T.C. vatandaşlığına alındı. Cem Karaca, solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle 8 Şubat 2004 günü hayatını kaybetti. Üsküdar Seyit Ahmet Yesevi camiinde kılınan namazın ardından Karaca Ahmet mezarlığında toprağa verildi.                                                                                                                                                              LAZURİ