ANASAYFA

BİR FİLM: BAL

Doğu Karadeniz Bölgesinin en uzak ve doğa şartları bakımından da en vahşi yöresinde modern hayatın henüz ulaşamadığı bir noktada hayatı anlamlandırmaya çalışan bir çocuğun aniden ortadan kaybolan babasını arayışının içsel öyküsü, Bal filmi. Dünyanın en güzel balı olarak adlandırılan karakovan balı, karanlık ve ürkütücü bir ormanın derinliklerinde yüksek ağaçların üzerine kurulmuş el yapımı kovanlarda, sayısı son derece azalmış balcılar tarafından yetiştirilmektedir. Nesli hızla tükenen Kafkas arısı ve balcı Yakup’un birlikte meydana getirdikleri bu şifalı bal, orada yaşayan insanlar için eski dünyanın ve tahrip olmamış doğanın özü ve kutsal bilgisidir.

Bütün zorluklara ve maruz kalınan tehlikelere rağmen bu mucizeyi yüksek ağaçların üzerinden toplama maharetini gösteren Yakup, oğlu Yusuf’un gözünde kutsal bir kişidir. Yusuf için korkunç bir yaratık olan ormanı ve dev ağaçları dize getirip canavarın yuvasından balı getiren babanın kaybolması büyük bir düş kırıklığı yaratır. Okulda öğrendiği harflerle yazdığı ilk şiirler karakovan balının tadındadır. Uzaktaki ilkokulla evin arasındaki yol boyunca Yusuf ormana meydan okur. Babasını geri ister. Babaannenin sık sık anlattığı peygambere benzettiği babasının bir gün mutlaka geri döneceğine inanmaktadır. Yusuf, babası Yakup’u bulmak niyeti ile bütün cesaretini toplayıp ormana adım attığında hiç bilmediği bir dünya ile karşılaşacaktır. Geceyi geçireceği ağaç ve ormanın karanlığı onun ruhunu sonsuza dek ele geçirecektir. Bu film, 60. Berlin Uluslararsı Film Festivalinde festivalin en prestijli ödülü olan Altın Ayı ödülünü kazanmıştır.

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu; Senaryo: Orçun Köksal, Semih Kaplanoğlu; Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Ayhan Ergürsel, Suzan Hande Güneri; Görüntü yönetmeni: Barış Özbiçer; Sanat yönetmeni: Naz Erayda; Müzik: Matthias Haeb; Tür: Dram; Süre: 103 dakika; Dili: Türkçe; Yapım yılı: 2010; Ülkesi: Türkiye, Almanya.                                                                                                                                                              LAZURİ