ANASAYFA

KANSERİN 10 GERÇEĞİ

Dengeli beslenme, egzersiz ve sigaradan uzak durmak gibi sağlıklı yaşam alışkanlıkları, kansere yakalanma riskini yüzde 40 oranında azaltıyor. Erkeklerde ölümle sonuçlanan kanser vakalarında birinci sırayı akciğer kanseri alırken, kadınlarda meme kanseri ilk sırada yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan kanser araştırmalarının sonuçları, “Kanser Hakkında 10 Temel Gerçek” başlığı altında toplandı. Kanser konusundaki bilgilerin artırılması ve bu hastalıkla mücadeleye dikkat çekilmesi amacıyla, kısa ve çarpıcı başlıklarla hazırlanan raporda, gelişmiş ülkelerin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere oranla tedavide daha başarılı oldukları sonucu ortaya çıktı. Uzmanlar, bu sonucu gelişmiş ülkelerdeki erken teşhis ve tedavi olanaklarıyla açıklıyor.

WHO’nun “Kanser Hakkında 10 Temel Gerçek” başlıklı çalışması şöyle:

1- Vücudun çeşitli bölgelerini etki altına alan 100’den fazla kanser çeşidi bulunuyor.
2- 2005 yılında dünya genelinde hayatını kaybeden 58 milyon kişinin yüzde 13’ü olan 7,6 milyon insanın ölüm nedeni kanser.
3- Kanser sonucu ölümlerin yüzde 70’ten fazlası, az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor.
4- Erkeklerde ölümle sonuçlanan kanserlerde ilk beş sırayı şu kanser türleri alıyor: Akciğer, mide, karaciğer, kolon ve yemek borusu.
5- Kadınlarda ölümle sonuçlanan kanserlerde ilk beş sırayı şu kanser türleri alıyor: Meme, akciğer, mide, kolon ve rahim.
6- Tütün ürünleri kullanımı, tüm dünyada en büyük ve önlenebilir kanser nedeni.
7- Dünya genelinde kanserlerin beşte biri, rahim kanserine neden olan HPV virüsü ya da karaciğer kanserine neden olan Hepatit B virüsü gibi kronik enfeksiyonlardan kaynaklanıyor.
8- Doğru zamanda teşhis edilmesi ve uygun şekilde tedavi edilmesi durumunda, kanserlerin üçte biri tedavi edilebiliyor.
9- Ağrı kontrolü ve destekleyici tedavi yöntemlerinin uygulanması durumunda, tüm hastaların hastalık sürecinde ağrı çekmemeleri sağlanabiliyor.
10- Sadece sigara kullanmamak, sağlıklı beslenme, fiziksel olarak aktif olmak ve enfeksiyonlara zamanında müdahale edilmesiyle, kanserin yüzde 40 oranında önlenmesi mümkün.                                                                                                                                                              LAZURİ