ANASAYFA

ÇOK UZUN VE ZORLUKLA SÖYLENEN BİR İSİM

Amerika’nın Masaçuset isimli eyaletinde bulunan bir gölün adında, öyle-böyle değil tam 45 harf var. Bu göl, eyaletin ortasındaki bölgede yaşayan “Nipmuck” yerlilerinin köyüne yakındır. Bu yörenin insanları tarafından da çok zorlukla söylenen bu isim şöyledir: “Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg”

Dünyada her şeyden uzun ve söylenmesi çok zor olan bu isimden dolayı, bazı insanlar çok dertliler. Bazı kimseler bu ismi değiştirmek istedikleri için çok uzun zamandan beri çeşitli kampanyalarla hükümetten destek aradılar. Fakat bu ismi seven halkın tepkisi o kadar büyük oldu ki, hükümet bu isimden sıkıntı duyanlar için bir şey yapamadı.

İsminde 15 “g” bulunan göl için bazı şairler şiirler yazmışlar ve bunların içerisinden bazı şiirler bestelenmiştir. Tanınmış besteciler tarafından bestelenen bu şiirler, şimdi o yöre ve diğer yöre halkları arasında oldukça popülerdir. Bazı şarkılar “Nipmuck” yerlilerinin ulusal marşı gibi sayılır.

45 harfli bu isim “Nipmuck” yerlilerinin dilinden geliyor diye biliniyor. Anlamı için de şöyle söyleniyor: “ Sen senin tarafındaki, ben benim tarafımdaki göl kıyısında balık avlayalım.”                                                                                                                                                              LAZURİ