ANASAYFA

ADAMIN 10 BİN AMERİKAN DOLARI VAR ANCAK HARCAYAMIYOR

Madeni para biriktirmek çocuklar için çok iyi bir hobidir fakat, bir adam için elbette öyle değil. Amerikalı bir adam ve kardeşi, bir gün turistik amaçla dünyada tanınmış ve önemli şehirleri ziyarete başladılar. İki kardeş İstanbul, Atina, Roma ve Paris’e de gittiler. Paris’i hatırlamak, onlar için her şeyden önemlidir. Çünkü, onlar Paris’in bir lokantasında yemek yerlerken bir iddiaya girdiler, “ Hangimiz diğerimizden daha çok madeni para biriktirebileceğiz diye.” Bu kardeşler bu iddiaya 30 sene önce girmişler. Galip gelecek kardeş diğerinden kuvvetli bir yemek kazanacaktı, 30 sene önce iddiaya girdikleri Paris’in aynı lokantasında.

Kardeşlerden biri bu iddianın yolundan gitti ve söz verdiği gibi madeni paralar biriktirdi. O, 30 sene boyunca bir milyon sent tutarında biriktirdiği, 13 sandığın içinde duran ve ağırlığı 3,6 tondan daha fazla olan bu madeni paralardan yana çok dertli. Amerikalı adam madeni paraları kâğıt paraya değiştirmek için uzun zamandan beri bir yol arıyor. O, şimdi 60 yaşında ve emeklilik sürecine girdi. Kâğıt para cinsinden 10 bin Amerikan doları olan adama, paraların değişimi için bankalar da yardımcı olmuyor. Amerikalı zavallı adam, “Şimdi ne yapayım, nereye gideyim? Zaten emekli olacağım ve köyüme gideceğim. Ben paramı istiyorum. Gelecek para ile bir traktör alacağım ve çocuklarım ve torunlarımla yaşayacağım.“ dedi. Bankalardan bir tanesi, her hafta içinde 100 dolarlık madeni para karşılığı kâğıt para vermeye razı oldu. Tabi bu süreç için de 20 hafta gerekiyor. Hollywood’ ta işçi olarak çalışan, kötü talihli adam bir taraftan bu parayı değiştirmekten yana dertli, diğer taraftan da iddiaya girdiği kardeşine öfkeli. Kardeşi ona, ”Benim bir şeyden haberim yok. Ne iddiası? Ne Paris’in lokantası? Ne yemeği?” diye dediği için.

Amerikalı zavallı adam,” Çoluk-çocuk memlekete gitti, ben burada kimsesiz boynu bükük kalakaldım. Allah onlardan razı olsun, patronlarım izin verdiler de çalıştığım firmanın garajında yaşıyorum, bu illet 3,6 ton madeni para ile. Her şeyden zor olan, evsiz yaşam sürmek. Yazın sorun olmuyor fakat kışın özellikle de soğuk gecelerde çok kötü hale düşüyorum.” dedi ve ağlayarak şöyle devam etti, “Param var harcayamıyorum, karım var göremiyorum. Bu nasıl bir iştir? “.                                                                                                                                                              LAZURİ