ANASAYFA

"KÜRT DEVLETİ KURULDU ARTIK"

7. Cumhurbaşkanı ve 12 Eylül askeri yönetiminin lideri Kenan Evren, Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin “Türkiye'nin, bağımsız Kürt devleti fikrine alışması gerektiği” sözleri için “İstediğimiz kadar hayır diyelim, Kürt devleti kuruldu artık” yorumunu yaptı. Türkiye'nin ileride eyalet sistemine geçebileceğini ifade eden Evren, “Bundan korkmamak lazım. Diyorlar ki, 'Kürtler bağımsızlığını ilan eder. Edemez! Aynı haklar tanınırsa niye ayrılmaya kalksınlar? Kürtlere kardeş muamelesi yapmalıyız” diye konuştu.

Kenan Evren, Barzani'nin Kürt devleti, Kerkük, PKK konusunda yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Barzani'nin, “Kürtler'in bağımsız olma hakkına sahip bulunduğu, Türkler, İranlılar ve Arapların bu fikre alışmaları gerektiği” yolundaki açıklamasına Evren, şunları söyledi: “Söylediği Irakta'ki Kürt devleti. Adamların parlamentosu var mı, var. Liderleri Cumhurbaşkanı seçildi mi? Talabani, seçildi. Barzani'de onların başına geçti mi? Geçti. Biz istediğimiz kadar 'hayır' diyelim, orada bir Kürt devleti kuruldu. Kabahat bizde zamanında gerekeni yapmadık. Bu saatten sonra yapacak bir şeyimiz yok. 'Burası Irak toprağı. Kürt devleti derken', Irak içinde bir federasyon olacak belki. Vaktiyle bunlara, kırmızı pasaport verdik. Hep yumuşak davranıldı. Ben bunlara taraftar değildim o zaman. O tarihlerde reaksiyon göstermek gerekirdi. Barzani'ye şimdi nasıl tepki vermek gerekiyor bilmiyorum. Düşmanla konuşamazsan savaşacaksın. O nedenle konuşulmalı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, 'Düşmanımızla bile konuşmalıyız' sözlerine katılıyorum.”

Evren, Türkiye'nin Kerkük'e girmemesi gerektiğini de söyledi. Evren, “'Kerkük'te haklarımız var onları savunmalıyız ama gidip de işgal etmemize karşıyım. Türkiye Kerkük'e girerse bütün dünyayı karşısına alır”' görüşünü savundu. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Meclis'e girmesinden rahatsızlık duymayacağı görüşünü de tekrarladı. DTP'nin parlamentoda yer almasının Türkiye'ye uzun vadede fayda getireceğini savunan ve “DTP Meclis'e girerse bir şey olmaz”' diyen Evren, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk zamanlar belki çatışmalar olur ama yavaş yavaş durulur. Türkiye'de ortam yumuşar, Meclis'e komünist olan da sağcı olan da İslamcı olan da giriyor. Bu da gelsin girsin. Meclis'e girmeyecekse parti neden kuruluyor. Kardeşçe geçinmeyi öğrenmeliyiz. 'Baraj yüzde 7'ye indirilebilir' dedim.” Bugüne kadar Leyla Zana ile görüşmediğini belirten Evren, “Zana'nın benden bir randevu talebi olmadı. Ama olsa görüşürüm” dedi.

Türkiye'nin ileride eyalet sistemine geçebileceğini ifade eden Kenan Evren, yıllar önce bölge valiliği hakkında kanun hükmünde kararname çıkardıklarını ancak Özal hükümetinin bunu onaylamadığını belirtti. Evren, “Bu bölge valilikleri belki de eyalet olur diye düşünmüştük. Bundan korkmamak lazım. Diyorlar ki, 'Kürtler bağımsızlığını ilan eder. Edemez! Aynı haklar tanınırsa niye ayrılmaya kalksınlar? Kürtlere kardeş muamelesi yapmalıyız. Kaç senesi var bilmiyorum ama Türkiye ileride eyalet sistemine geçebilir” diye konuştu. Türk ve Kürtler'in tek bir hamur olduğunun altını çizen Kenan Evren, bu konuda ise şunları söyledi: “Bizde ayrı gayrı yok. Askerler arasında Kürtler orgeneralliğe kadar çıkmış, general olmuştur. Hatta Genelkurmay Başkanı olan Cemal Gürsel için de 'Kürt' derlerdi. Belki yanlıştır bilmiyorum. Ama bizim böyle bir ayrımımız yoktu.”

DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu'nun tutuklanmasına neden olan “Türkiye Kerkük'e girerse karşısında bizi bulur!” sözlerine tepki gösteren 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, “Bu sözler suçtur. Bu lafı beni rahatsız etti” dedi. Evren şunları söyledi: “Böyle konuşursa, kanun ne gerekiyorsa yapılır. Parti, anayasaya aykırı eylemlerde bulunursa kapatılır. Onun için, bölücülük yapmamaları lazım. Yoksa Meclis'e girme şansını da kaybederler. Orada artık ayrı bir Kürt devleti kuruldu. Ama bunun suçu bizde. Irak'a düzenlenen son harekâtta ABD üslerimizi kullanmak istedi. Hükümet söz verdi ama sözünü tutmadı. Bu çok kötü oldu. ABD bunun hıncını çıkarıyor bizden.”

Evren, 12 Eylül askeri darbesinden sonra “Devlet Başkanı” olduğu dönemde şu görüşleri savunmuştu: “Kürt diye bir şey yoktur. Onlar dağ Türküdür. Bu, Güneydoğu'daki insanlarımızın, dağlarda karda yürürken ayaklarından çıkan kart kurt diye seslerden oluşmuş bir kavramdır. Onun için bu isimle anılmışlardır.”                                                                                                                                                              LAZURİ