ANASAYFA

SARPULİ.ORG YAYINA BAŞLADI

Bir halkı oluşturan en önemli etken dildir, sonra tarih, kültür gibi kıstaslar gelir. Fakat dilin varlığı farklıdır, dili ölmüş halk, bütün nüfusu ölmüş gibidir, yeryüzünden silinmiş halk gibidir. Onun için kültürel ve yerel çalışmaların anadil düzeyinde çok önemi vardır. Bu işin destekçileri, anadillerinin ve kültürlerinin sevdalıları; bir halkı belirleyen kıstasların, sadece bir iki şarkı söylemek veya çığırmak, bir iki yemek tarifi yapmak, popülizm ya da reklam düşkünlüğü, megalomanik kibirlilik, aşırı baht bağlılığı gibi şeylerden ibaret olmadığının gerçekten ve çok iyi farkındalar.

Rahmetli, aydın yüzlü Laz insanı, bütün Sarplıların sevgilisi, rahmetli Karalişi İlyas’ın sağlam dostu Hayri Çakır ismi, torunu tarafından köyünde, halkında, anadilinde ve kültüründe kuvvetlice yaşatılıyor. “www.sarpuli.org.tr.tc” adlı sitenin sahibi Hayri Çakır’ın köyüne, anadili ve kültürüne aşık bir genç olduğu sitesinin içeriğinden çok iyi anlaşılıyor. Sitesinde, Lazcaya ve Laz kültürüne canıyla ve yüreğiyle destek oluyor. Sitesinin ismi Sarpuli olmasına rağmen yaptığı çalışmalarla, anlayış ve duruşuyla dünyalı bir misyon taşıyor.

Hayri kardeş, Hopa, Kemalpaşa ve Sarp’ın Laz kültüründe çok önemli pozisyonu olduğunu gayet iyi biliyor. Sitesinde Sarp köyü için her yerde bulunmayan tanıtım, eğitim ve kültürel metinler bulunuyor. Kendisi tarafından ve Sarpili Laşa Vanilişi tarafından çekilmiş fotoğrafları hiçbir yerde bulamazsınız. İnsan Sarp fotoğraflarına bakınca, Lazona’da ya da Sarp’ta olmasa bile, Hasan Helimişi’nin “Hopalılara” isimli şiirindeki anlayışla söylersek; “Sarp’tadır yüreğimin yarısı” diyebiliyor. Radyo Sarpuli ismiyle radyo yayını da yapan Hayri kardeşimiz, Lazların tarihi, vidoelar, tamamı Lazca biyografiler, Çernobil, ziyaretçi defteri, Lazlar, Helimişi Hasani, Kazım Koyuncu, linkler gibi bölümleri düzenlemekle zengin bir site oluşturmuş.

Hayri Çakır, anadilini ve kültürünü çok iyi biliyor. Harita mühendisliği eğitimi alan Hayri Çakır kardeşimizin, gelecek yıllarda alanında uzman bir insan olacağı ve yine sevdalığı olan Sarp, anadili ve kültürü için sürekli çok şeyler yapacağı gayet iyi görülüyor. Bu anlamda Hayri kardeş, her türlü asimilasyona, dejenerasyona, kişiliksizleştirme ve tek tipleştirmeye rağmen anadilini ve kültürünü yaşatmaya çalışan genç Laz kuşağının yılmaz bir savunucusu olarak mücadele veriyor.

Ayağın talihli gelsin Çakirişi kardeş, senin gibi genç Lazlar olduğu için çok sevinçliyiz, yolun açık olsun, Allah yardımcın olsun ve seni kutsasın. (Amin)                                                                                                                                                              LAZURİ