ANASAYFA

BATUM HAVAALANINI BİRLİKTE KULLANACAĞIZ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile Gürcüstan Cumhuriyeti Başkanı Tiflis’te buluştular ve birbirleri ile kardeş iki ülke hakkında konuştular.

İki lider Türkiye ve Gürcüstan Hükümetleri arasında yapılan toplantıya da katıldı.

Ondan sonra Türkiye ve Gürcüstan arasında Batum Havaalanının iki ülke tarafından ortak kullanımına ilişkin anlaşma yapıldı. Anlaşmayı Türkiye adına Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarı, Gürcüstan adına Ekonomik Gelişme Bakanı imzaladı. Bu anlaşmanın yapılması ile Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’da bulunan Batum Havaalanı, Cenevre modeli ile Türkiye ve Gürcüstan tarafından ortak kullanılacak. Anlaşma ile Batum’dan Türkiye’ye ve Türkiye’den Batum’a iç hat seferleri gibi seyahat edilecek. Bu seferlerin ücretleri Türkiye’deki ücretler gibi olacak. Batum Havaalanının modernizasyonunu, şu anda Tiflis Uluslararası Havaalanını inşa eden firma yapacak.

Türkiye ve Gürcüstan Başkanları, Başkanlık Sarayında gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Gürcüstan Başkanı; “Türkiye ile ekonomik ve ticari alanlarda büyüme içindeyiz. Türkiye ve Gürcüstan arasında vizelerin kaldırılması bizim için çok önemli idi .” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı, Gürcüstan Parlamento Başkanı ile de bir görüşme yaptı.

Gürcüstan Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı ve eşi için akşam yemeği verdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Başbakan ile de kısa bir görüşme yaptıktan sonra Gürcüstan’dan ayrıldı.                                                                                                                                                              LAZURİ