ANASAYFA

BİR FİLM: "ARABESK"

“Arabesk”, trajikomik bir hikâyedir. Birbirlerini seven, ancak kavuşamayan iki sevgilinin hikâyesi. Yanaşma oğlu Şener, köy ağasının kızı olan Müjde’yi sever. Kaya da Müjde’yi sever. Durmadan onu izler. Ağa, kızını Şener’e vermek istemez. Şener ve Müjde kaçmak için karar verirler. Kaya, kaçacaklarını duyar. Ağaya haber verir. Ağa, Şener’i bu sevdadan geçirmek için para verir. Şener, parayı almaz. Parayı ağanın yüzüne fırlatır. Bunu görmeyen Müjde, Şener’in parayı aldığını zanneder. Şener köyden kaçar. İstanbul’a gider. Sesini beğenen gazinocular kralı tarafından meşhur edilir. Müjde de düğün gecesi kaçar. İstanbul’a gitmek ister. Yolda bir kaç defa tecavüze uğrar. Randevu evinde çalışır. İsmail, Müjde’yi randevu evinde tanır. Aşık olur. Müjde’yi fahişelikten kurtarır.

İsmail, annesi ve Müjde, bir gün gazinoya gider. Müjde, Şener’in şarkıcı olduğunu bilmez. Gazinoda şarkı söylenenin Şener olduğunu sonradan öğrenir. Kaya da onları izler. Gerçek anlaşılır. Şener ve Müjde barışır. Kaya, İsmail’i öldürür. Katil Şener sanılır. Şener hapse düşer. Gazinocular kralı, üçüncü sınıf meyhanelerde şarkı söyleyen Müjde’yi de ünlü yapar. Şener, Müjde’nin aşkıyla tünel kazar ve hapishaneden kaçar. Gazinocular kralı ile Müjde’yi birlikte gören Şener, Müjde’yi bırakır. Şener, çöllere düşer. Ardından da kör olur. Hemşiresi, kendisini çok seven Müjde’dir. Ama o, bunu bilmez. Bir gün Şener ve Müjde’ye araba çarpar. Şener’in gözü açılır. Fakat bu sefer de Müjde kör olur. Kaya, kötülük yapmaya devam eder. Gazinocular kralının adamları Şener’i kurşunlar. Ölmez, ama hafızası kaybolur. Onu öldü zanneden Müjde üzüntüyle alkolik olur. Hafızası yerine gelir. Şener ile Müjde nikâh masasındadır. Kaya, nikâh tanıkları olan gazinocular kralını öldürür. Şener de Kaya’yı öldürür. Yine ayrılırlar.

“Arabesk”, aslında birbirlerine kavuşamayan iki gencin hikâyesi değil, Yeşilçam’ın bir özeleştirisidir. İstanbul’daki aynı mekânlarda, aynı kostümlerle, aynı insanlarla, aynı diyaloglarla, kendisini yenilemeyen Yeşilçam’ın bir özeleştirisi.

Yönetmen: Ertem Eğilmez; Yapımcı: Nahit Ataman, Türker İnanoğlu; Senaryo: Gani Müjde; Görüntü yönetmeni: Aytekin Çakmakçı; Film müzikleri: Attilla Özdemiroğlu, Aysel Gürel; Yapım yılı: 1988; Yapım şirketi: Arzu Film, Erler Film; Oyuncular: Müjde Ar, Şener Şen, Necati Bilgiç.                                                                                                                                                              LAZURİ