ANASAYFA

ZÜRAFA, BOYNUZUYLA DOĞAR!

Zürafa, kara hayvanları içinde en uzun ve en güçlü olandır. En uysal hayvan olarak da tanınır. Çad ve Güney Afrika’da yaşar. Yetişkin erkek zürafanın, 5 -6 metre uzunluğu vardır. Ağırlığı ise 1200 -1400 kilogramdır. Dişi zürafanın yüksekliği 4 -5 metre kadardır. Ağırlığı ise 750 -1200 kilogramdır. Vücudu deveye; postunda bulunan benekler ile de leopara benzediği ve çok hızlı koştuğu için, eski Yunanlılar tarafından zürafanın leopar ile devenin çiftleşmesinden doğan bir hayvan olduğuna inanılıyordu. Yunanca, deve (camelio) ve leopar (lopard) kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkan camelopardalis, zürafanın Latince isminin kaynağıdır: Giraffe camelopardalis. Zürafa, boynuzu ile doğan tek hayvandır. Erkek zürafanın da dişi zürafanın da alınlarında kısa boynuzları vardır. Boynuzlar kıllı deri ile örtülüdür.

Zürafanın dolaşım sistemi muhteşemdir. Yaklaşık 60 santim uzunluğu ve 11 kilo ağırlığa olan bir kalbi vardır. Yani; bir zürafanın kalbi kafasından daha büyüktür. Zürafanın, yüzükoyun durumda 280/180 mm Hg kan basıncı vardır. Bu da, canlılar arasında en yüksek kan basıncıdır. Kalbi dakikada 170 kez atar. Bir zürafanın kalbi, dakikada tüm vücuda yaklaşık 75 litre kan pompalar. Zürafada bulunan kan hücresi miktarı, bir insanınkinin iki katıdır. Zürafa, bir şey yedikten veya içtikten sonra kafasını yerden kaldırınca, kalbin beyne yeterli kanı pompalaması için normalden iki kat daha fazla atması gerekir. Zürafa en büyük düşmanı aslan ve sırtlan sürüleridir. Zürafanın tekmeleri bir aslanı öldürecek güçtedir.

Zürafanın yaklaşık yarım metre uzunluğu olan bir dili vardır. Dili ile de kulaklarını temizler. Zürafa, boyun uzunluğuna rağmen, 7 boyun omuruna sahiptir. Fare ile zürafanın boyun omur sayısı aynıdır. Ancak zürafanın kemikleri büyüktür. Zürafa, koşarken sağ ön ve arka ayakları ile sol ön ve arka ayaklarını aynı anda öne atar. Bu sebeple de yalpalayarak koşar. İki erkek zürafa sürü lideri olmak için kavga eder. Bu kavga yaklaşık 15 dakika sürer. Birbirlerine baş ve tekme ile saldırırlar. İki zürafa, kimin daha güçlü olduğuna bu kısa kavgayla karar verdikten sonra, aynı grup içinde yine dostça yaşarlar.                                                                                                                                                              LAZURİ