ANASAYFA

TÜRKİYE'NİN İLK UÇAĞI: "VECİHİ K-VI"

Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896 tarihinde Arnavutköy’de doğdu. Üsküdar Füyuzati Osmaniye Rüştiyesini bitirdi. Paşakapısı İdadisinden sonra Tophane Sanat Okulunda okudu. Balkan Harbine gönüllü olarak katıldı. Birinci Dünya Savaşı başında Bağdat cephesinde makinist olarak görev yaptı. Bir uçak kazası sonrasında Bağdat’tan döndü. Yeşilköy Tayyare Fabrikasında eğitim gördü. Tayyareci oldu. Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Düzenli Orduda tayyareci olarak görev yaptı. 30 Haziran 1928’de kendisine kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verildi.

“Vecihi K-VI” adlı iki kişilik keşif uçağının projesini 1924’de çizdi. İlk uçağını Kızıltoprak’ta bir tarlada yaptı. Tecrübe uçuşlarını da burada gerçekleştirdi. Vecihi Hürkuş, 1925’te “Vecihi K-VI” uçağı ile Kadıköy’den Yeşilköy’e kadar uçtu. İlk uçak günde 16 saat çalışarak üç ayda yapıldı. İlk üç uçuşu 10, 10, 18 dakikadır. Vecihi Hürkuş ilk uçağı “Vecihi K-VI” ile 150 saatten fazla uçuş saatiyle 25.000 km uçtu.

“Vecihi K-VI” uçağı Prag’da uluslararası komisyon tarafından kontrol edildi. “Vecihi K-VI”nin dünya standartlarında olduğu belgelenmiştir. Vecihi Hürkuş, “Vecihi K-VI” uçağından sonra “Vecihi-XVI”, “Vecihi-IV”, “Vecihi-XV” model uçakları da yaptı. Uçakların motorları dışında bütün parçaları Türkiye’de üretildi. Vecihi Bey, 27 Eylül 1932’de “Vecihi Sivil Tayyare Mektebi”ni kurdu. Vecihi XIV uçağı ve 12 öğrenci ile eğitime başlamıştır. Vecihi Hürkuş, hayatının son günlerinde çok sıkıntı çekti. Uçaklarına uçma izni verilmedi. Uçaklarının sigorta giderleri ve bunların faiz borçları sebebiyle vatana hizmeti dolayısıyla bağlanan çok yetersiz maaşına bile haciz kondu. Ankara'da anılarını yazdığı sıralarda beyin kanaması geçirdi. Komaya giren Vecihi Hürkuş, 16 Temmuz 1969’da Gülhane Askerî Tıp Akademisi Hastanesi’nde öldü.

Kitabı: Vecihi Hürkuş,” Bir Tayyarecinin Anıları”, Yapı Kredi Yayınları, 2000.                                                                                                                                                              LAZURİ