ANASAYFA

İRAKLİ PİRTSKHALAVA’NIN TARZINI RUSYALILAR BEĞENDİ!

İrakli Pirtskhalava, 13 Eylül 1977’de Moskova’da doğdu. Onu, annesi büyüttü. Adı Nana olan annesi mühendisti. Altı okul değiştirdi. Sonunda yatılı bir spor okulunu bitirdi, okulun yoğun bir Fransızca programı vardı. İrakli’nin büyük bir rüyası vardı: profesyonel bir futbolcu olmak istiyordu, ancak annesi, İrakli’nin müzik okulunda okumasını istiyordu. Beş yaşındayken, keman çalmayı öğrendi. Sonra, rüyası gerçekleşti, 13 yaşındayken müzik okulunu bıraktı, FC “Lokomotif”in genç takımına girmek için. Ancak spor alanında kariyer yapmak için çok gecikmişti. Yalnızca bir şansı vardı: diğer takımda oynamak. Futbolu bırakma kararı veri İrakli.

Sonra müzik alanına girdi İrakli canla başla. 16 yaşındayken, profesyonel bir stüdyoda ilk şarkısın kaydetti. O zaman “hip hop”cu idi. İrakli, okulda “hip-hop” tarzı pantolon giyen ilk öğrenciydi. İlk müzik grubu “F.T.” idi. Sonra “K ve K” adlı müzik grubunun üyesi oldu. “Beyaz Sıcak Buz” ise lâkabıydı ikinci müzik grubunda. Müzik grubu olarak kaset çıkardılar. İrakli’nin “hip-hop”da ünü vardı ve Moskova’daki büyük bir müzik şirketine bir derleme yaptı. Onun müziği, Moskova’da müzik yapan insanlara değişikti. İrakli’nin demesiyle, onun müziği olumlu ve hoş idi. Bazı başarıları olmasına rağmen, insanlar “hip-hop”tarzını beğendi. Onun bütün müzik grupları yeraltında kaldı.

Bir zaman sonra, çok kötü şeyler olmaya başladı hayatında. Grubunu bırakmalıydı. Onun demesiyle, en iyi arkadaşı, müzik grubunun üyesi, narkotikleri kullanmaya başladı. Sonra da Aids oldu ve öldü. İrakli “R'n'B” adlı müzik grubuna katıldı, çünkü onların müziği danslıydı. İrakli, Moskova kulüplerindeki müzik partilerine gitti. Rus yapımcılardan biri olan Matvej Aniçkin, İrakli’nin yeni müzik grubu “Tet-a-Tet”a katılmasını istedi. Şarkıcı, kabul etti ve iki arkadaşı ile birlikte bu müzik grubuna katıldı. Bu müzik grubu, dört yıl boyunca yaşadı. Yine bu müzik grubu bir albüm ve maxi bir single yaptı. İrakli kulüplerde şarkı söylüyordu grubuyla birlikte. Bütün Moskova’da tanındı.

Geçen zamanla, tarz olarak yaptığı işin, onun yüreğinden olmadığını anladı. Sonra, “Fabrika zvezd” (“Yıldız Fabrika”) tarafından, “Fame Academy”nin Rus versiyonu diğer bir projenin yapıldığını duydu İrakli. İrakli’nin demesiyle, orada durmak istemiyordu ancak, Maks Fadeevin yapımcı olduğu duyurulunca, bütün şüpheleri dağıldı. Böyle, İrakli arkadaşlarını ve kulüp işlerini bıraktı ve müzik kariyerine ikinci defa olarak başladı. Stüdyo çalışmaları bitti ve hit şarkısı “Vova-chuma” (“Vova Serin”), Rusya Federasyonu ve eski Sovyet ülkelerinde bir baştan diğerine bütün radyo istasyonlarının liste başı oldu. “London-Paris” ve “Vremia” (“Zaman”) çıktı. Sonra, 2004 yılının sonunda, İrakli’nin ilk solo albümü “London - Paris” çıktı.                                                                                                                                                              LAZURİ